Obraz - Bolesti bezejmenných. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Emil Hlavica.
Celkové rozměry cca 34 cm x 25 cm. Grafika je adjustována do nového rámu. Originální dřevoryt na papíře. Celkový stav - viz foto.
Grafika byla vytvořena přibližně v letech 1930-40.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Emil Hlavica
* 28. 4. 1887, Vsetín
† 7. 4. 1952, Brno
malíř, sochař, grafik, řezbář
ásku k umění a umělecké vlohy získal po rodičích, stejně jako jeho dva bratři František Hlavica (1885-1952) a Rudolf Hlavica (1897-1971). Vyučil se řezbářskému řemeslu v dílně svého otce a měl se stát jeho pomocníkem. Touha po tvořivé práci jej zavedla do řezbářského oddělení profesora Kastnera na Umělecko-průmyslové škole v Praze. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v Praze, stal se žákem profesora Josefa Václava Myslbeka, se kterým po absolvování spolupracoval na některých monumentálních sochařských dílech.
Za první světové války vyučoval na reálném gymnáziu v Rakovníku a v letech 1916-1919 byl asistentem kreslení na české technice v Brně a poté začal pracovat zcela samostatně. Několik studijních cest obohatilo jeho výtvarnou zkušenost a upevnilo sochařův tvůrčí záměr realizovat jednotlivá díla na základě hlubokého porozumění pro reálnou skutečnost. Sochařská tvorba Emila Hlavici je velmi rozsáhlá. Věnoval se zejména pracím portrétním a monumentálním, smysl pro dekorativní a stylizační umění projevil ve výzdobě veřejných budov a kostelů. K sochařské práci se přidružila i zdařilá práce reliefní - podílel se na vytvoření celé řady pamětních medailí.
Věnoval se rovněž kresbě a především barevnými tužkami vytvořil značný počet krajinných figurálních kreseb a podobizen, jejichž zdrojem inspirace byla valašská krajina a své modely rovněž nacházel v prostých Vsackých horách. Známé jsou i Hlavicovy grafické ilustrační práce. Žil převážně v Brně, kde také zemřel.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1921 Výtvarnická Morava (Díl první, dvanáct podobizen), Vydavatelské družstvo Moravsko-slezské revue, _
2000 České exlibris: Historie a současnost, Památník národního písemnictví, Praha
2004 Koliba, Slezská univerzita, Opava (Opava)
2018 Moderní exlibris v českých zemích, Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov)
1962 Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962), Státní knihovna, Praha
2014 Výtvarníci na VUT v Brně, Vysoké učení technické, Fakulta výtvarných umění, Brno (Brno-město)
1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), 2.ročník, Českolipská knih a kamenotiskárna, Česká Lípa (Česká Lípa)
1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město)
2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha
Zastoupení ve sbírkách:
Muzeum města Brna