JARO NA MILOVECH - ŠTURC JAN

JARO NA MILOVECH - ŠTURC JAN

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šturc Jan
( 23.3.1922 -

 

Obraz - Jaro na Milovech. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Vysočiny Jan Šturc. Osobitý styl malby. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, rozměr, rok atd. - vše viz foto.

 

 

Milovy


Milovy nebo také Moravské Milovy jsou osadou obce Sněžné, v Kraji Vysočina, okrese Žďár nad Sázavou.

 

Obec vznikla po obou stranách řeky Svratky v místech, kde řeka tvoří přirozenou hranici mezi Čechami a Moravou. Odtud pochází pojmenování České Milovy a Moravské Milovy. České Milovy vznikly v 17. století na území rychmburského panství, dnes patří České Milovy k obci Křižánky. Moravské Milovy, dnes běžně označované pouze jako Milovy, vznikly v roce 1731 na území novoměstského panství, kdy tři poddaní dostali od vrchnosti svolení postavit si chaloupky na břehu Milovského rybníka. Ten byl založen již v roce 1610 majitelem novoměstského panství Vilémem Dubským z Třebomyslic. Od roku 1850 patří Moravské Milovy k obci Sněžné. Název Milovy dostala obec podle zdejších pozemků, které jsou v historických pramenech uváděny jako louky a potok „Milejovi“.

 

Místu, kde řeka Svratka vytváří meandrující tok, se říká „Rychtářky“. Řeka se zde každé jaro rozlévá ze svého koryta a zaplavuje okolní podmáčené louky.


V lese nad Milovským rybníkem se tyčí Malínská skála (813 m), z jejího vrcholu jsou severním směrem vidět Křižánky, na obzoru pak kupole meteorologické stanice na Otavově kopci ve Svratouchu.


Nad Českými Milovami v lese stojí skalní útvar Čtyři palice (732 m), který se skládá ze tří samostatných skalních bloků (Děvín, Paličatá a Tvrz).

 

 

Rozměry včetně rámu cca 73 cm x 49 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olejová tempera na jemném plátně fixovaném na desce. Celkový stav - viz foto.

 


Obraz byl namalován v roce 2000.


 

Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací každého interiéru.

 

 

JAN ŠTURC


narozen 23.3.1922 Polná, okres Jihlava

 

V Polné chodil do základní školy a u Marie Procházkové se vyučil holičem - kadeřníkem. Až do dospělosti žil s rodiči v tzv. "Bakalářském domě" na Husově náměstí. Po vyučení nastoupil na místo vedoucího dámského kadeřnictví v Holetíně u Hlinska a ve Včelákově. V roce 1942 byl nasazen na nucené práce do Německa ( Wittenberg Luterstat ), kde pracoval jako kadeřník až do svého zatčení v roce 1944. Za poškozování německého průmyslu byl odsouzen na tři a půl roku a vězněn v káznici Cosvik. Ke konci války byl zařazen do transportu, uprchl a dostal se do Wittenbergu již obsazeného Rudou armádou. Po osvobození se několik týdnů zdravotně zotavoval a pak absolvoval základní vojenskou službu.

 

Od roku 1948 pracoval ve starohorské strojírně (Motorpal) v Jihlavě jako brusič kovů a pak školský referent. Po krátkém působení v podniku Jawa Brodce přesídlil v roce 1954 do Žďáru nad Sázavou. Zbytek svého pracovního života spojil se strojírenským podnikem ŽĎAS (vrtař, dílenský plánovač, podnikový dispečer ). V souvislosti se zajišťováním výstavby bytů pro zaměstnance ŽĎASU se zapojil do bytového družstevnictví a až do odchodu do důchodu v roce 1982 byl deset let předsedou Okresního stavebního družstva a členem Krajského výboru bytových družstev. Veřejně činný byl zejména v kultuře.

 

Od mládí měl výtvarné sklony a svůj talent rozvinul, když postupně získával zkušenosti při soukromých výukách a kurzech, především u akademických malířů tvořících a žijících na Vysočině ( František Emler, Rudolf Hanych, Josef Jambor, Pavel Kopáček, Bohdan Lacina, Rostislav Magni, Antonín Vojtek, Jindřich Zezula atd. ) Nyní působí a žije ve Žďáru nad Sázavou (pozn. 2010). Maluje olejem krajiny a zátiší, náměty čerpá především z přírodní scenérie Vysočiny. Je zakládajícím členem výtvarné skupiny AKVA ve Žďáru nad Sázavou. Mnohokrát vystavoval u nás i v zahraničí ( Brno, Hodonín, Jihlava, Mikulov, Polná, Telč, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Eberswalde, Waldsassen atd. ). Získal řadu ocenění na výstavách okresních, krajských i celostátních. Jeho obrazy jsou dnes roztroušeny v mnoha polenských rodinách a veřejných místnostech. Svou stylovou tvorbou se zařadil mezi uznávané výtvarníky na Vysočině.

Zdroj: Polenský zpravodaj 6/2010

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:


Prchal, J.: Biografický slovník Polenska. Polná 2002

2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVII. Šte-Tich)

Jméno autora: Šturc Jan ( 23.3.1922 -
Typ: Malíři Vysočiny
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení