Obraz - Slavík v okně. Signován uprostřed dole - viz foto. Autorkou je malířka a grafička Ludmila Jandová.
Rozměry včetně rámu cca 27 cm x 26 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Suchá jehla na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav viz foto.
Obraz je z 80 let 20. století.
Bude perfektní dekorací každého prostoru.
Ludmila Jandová
* 3. 8. 1938, Osík (Svitavy)
† 20. 10. 2008
ilustrátorka, grafička, malířka
Ludmila Jandová se ve své tvorbě věnovala malbě, kresbě, grafice, ilustracím i výtvarným pracím pro architekturu. Téměř celý svůj život prožila se svým manželem sochařem Františkem Jandou v Osíku u Litomyšle. Její tvorba je uložena zejména v depozitáři White Gallery, jež se nachází v blízkosti místa, kde stávalo jejich venkovské stavení – původně vesnický hostinec s tanečním sálem, který později sloužil jako malířčin ateliér.
Po studiích na Jedenáctileté střední škole v Litomyšli odešla v roce 1956 na Průmyslovou školu sklářskou do Železného Brodu, kde se seznámila s tvorbou skleněných mozaik a tavených plastik. Ve školním roce 1958/1959 absolvovala jednoroční přípravku pro studium na Akademii výtvarných umění v Praze, kam pak byla v roce 1959 přijata do ateliéru Vladimíra Silovského a Vojtěcha Tittelbacha; na akademii působila jako asistentka a v rámci aspirantského stipendia až do roku 1969.
Ideové kořeny tvorby Ludmily Jandové vycházejí ze silného vztahu k člověku, rodině a křesťanské víře, ve svém díle se zamýšlí nad vztahem člověka a společenství, obrací se k ochraně ohrožených lidských hodnot. Inspiraci nachází v důvěrném vztahu k přírodě, k rodnému venkovskému prostředí. Typická jsou pro její tvorbu témata zvířat, především ptáků, ať už zoufale bojujících o svou existenci, starajících se o mláďata, nebo se svobodně vznášejících v oblacích.
Pro vyjádření niterných, přesto obecně platných úvah využívala jednoduché výrazové prostředky. Postavy zvířat i lidí zachycovala častokrát jen výraznou obrysovou linií, tvary těl stylizovala a zjednodušovala. Tento převážně grafický přístup můžeme nalézt i v jejích litomyšlských mozaikách s „ptačími" tématy – v monumentální Ptačí rodině (1969) a spíše dekorativně pojaté Řece květů (1978). Od osmdesátých let mají její díla abstrahující tendence, pro konkrétní myšlenky volí nefigurální ztvárnění.
Za svoji tvorbu inspirovanou katolickou tematikou byla několikrát oceněna, v roce 2001 jí papež Jan Pavel II. udělil odznak vznešeného kříže „Pro ecclesia et pontifice" za celoživotní dílo a přínos pro církev.
ZDROJ: lam.litomysl.cz (ZT)
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1970 Ludmila Jandová, Nakladatelství Kruh, Hradec Králové (Hradec Králové),
1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice),
1993 Grafika (Obrazová encyklopedie české grafiky osmdesátých let / Pictorial Encyclopaedia of the Eighties), Středoevropská galerie a nakladatelství, Praha,
1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),
1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),
1996 Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon), Městské muzeum, Lanškroun (Ústí nad Orlicí),
1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999 (IV. CH - J), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),
2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha,
2008 Současní tvůrci exlibris z okruhu SSPE, Spolek sběratelů a přátel exlibris, Praha,
2012 České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.