Originální barevná signovaná a číslovaná litografie - Karlův Most (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Jan Mácha. Signována a datována vpravo dole - viz foto. Číslována (128/140) vlevo dole - viz foto.
Karlův most
Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.
Od konce 17. století bylo postupně na most umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší. Původně se mu říkalo jen „kamenný" nebo „pražský" most. Název „Karlův most" se vžil až kolem roku 1870, prvním, kdo toto označení použil, byl pražský nakladatel, spisovatel a mědirytec Joseph Rudl.
Celkové rozměry cca 53 cm x 42 cm. Obraz je zasklený. Originální barevná signovaná a číslovaná litografie na papíře. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1977.
Jedná se o dílo vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Mácha Jan
* 16.9.1926 Rožnov pod Radhoštěm (Vsetín)
+ 7.11.1984 Praha
grafik, malíř, ilustrátor, publicista
Po základní škole pracoval v roce 1941 – 1943 jako obuvnický učeň u firmy Baťa ve Zlíně. Od září 1943 do května 1945 byl žákem Státní grafické školy v Praze u profesora Františka Nachtigala. Od června roku 1945 do roku 1949 studoval Akademii výtvarných umění v Praze, speciální grafickou školu profesora Vladimíra Silovského.
Náměty čerpal i ze zahraničních cest, především však maloval Prahu a její zákoutí, neobvyklé jsou záběry Prahy v noci, vytvořil litografie inspirované průmyslovou aglomerací Ostravska i Kladenska.
Vystavoval na mnoha místech, například v Praze (Galerie Hollar, Galerie Nová síň, Muzeum hlavního města Prahy, Galerie Zlatá lilie, Uměleckoprůmyslové museum, Slovanský ostrov, Valdštejnský palác, Palác Kinských, Staroměstská radnice, Malá věž atd.), dále například v Strakonicích, Zlíně, Českých Budějovicích atd. Vystavoval též v zahraničí - například v Bratislavě, Káhiře, Budapešti, Havaně, Nicosii atd.
Bytostně si Prahu zamiloval a zůstal jí věrný do konce svého nedlouhého života. Z hluboké touhy vznikla trvalá láska, z prvních nesmělých pokusů vznikly postupně rozsáhlé, uzavřené grafické cykly PRAHA. Malíř Jan Mácha znal Prahu dokonale: ze svého ateliéru v Michalské ulici nedaleko Staroměstského náměstí vyrážel do ulic velkoměsta zachytit nezachytitelné...
Zemřel náhle, krátce po dovršení jeho padesátých osmých narozenin.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1960, Skupina československých umělců grafiků Hollar,
1964, Hlaváček Luboš M. , Současná československá grafika, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), (dodatek),
1992, Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1980 - 1985 s doplňky za předchozí léta), Národní knihovna České republiky Praha,
1997, Machalický Jiří , Česká grafika XX. století ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha,
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost,
2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal),
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov (Pelhřimov).