Obrázek - Roklan. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Karel Polata. Expresionistický styl malby. Zezadu obrázku je štítek, kde uveden autor a název díla - viz foto. Na další obrazy od tohoto autora se můžete podívat zde...
Roklan
Roklan (německy Großer Rachel, česky někdy také jako Hora nad Roklí nebo Rokelská hora) je se svými 1453 metry druhou nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa. Nachází se v centrální části německé strany pohoří nedaleko hranice jihozápadně od Modravy. Roklan se nachází v bezzásahovém území (Naturzone) Národního parku Bavorský les a tvoří i jeho nejvyšší vrchol.
Celkové rozměry cca 13 cm x 12 cm. Expresionistický olej na jemném plátně fixovaném na kartonu či papíře. Obrázek je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obrázek byl namalován v roce 1995.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Karel Polata ( 1932 -
akademický malíř
Narodil se v roce 1932 v Jaroškově na Šumavě, vesničce usazené blízko Stach. Tady prožil první léta svého dětství. V roce 1938 se rodiče přestěhovali na samoty pod Putkov, kde poznal Kozinský potok plný pstruhů a raků, lesy plné borůvek a brusinek, hříbky se počítaly na stovky – to byl klukovský ráj. Do měšťanské školy ve Zdíkově tehdy žádný autobus nejezdil, a tak spolu s dětmi z Račova, Putkova a Žírce denně, za každého počasí a často naboso nebo v dřevácích, vedla jeho cesta do školy. Převážná část Šumavy byla za protektorátu zabrána, a tak řadu dalších krásných míst, jako Filipovu Huť, Horskou Kvildu, Modravu, Srní a další, začal poznávat až později v dospělosti, kdy již žil trvale v Praze.
V poválečných letech se vyučil v Praze litografem, aby pak tomuto krásnému řemeslu zasvětil 40 let své práce. Setkal se a pracoval s celou řadou vynikajících grafiků a ilustrátorů, kteří mu byli vzorem v jeho práci a zálibě - malování. V Praze se v roce 1953 oženil a založil rodinu, ale Šumavě zůstal věrný a vracel se tam co nejčastěji za krásnou přírodou, spoustou příbuzných a přátel a za inspirací. Malování se mu stalo celoživotním koníčkem a nyní v důchodu mu věnuje všechen volný čas. Ve svých obrazech se snaží zachytit tu nevšední, drsnou a přesto tak nádhernou šumavskou přírodu, staré dřevěné chalupy pokryté šindelem, slatě, lesní potoky a tůně.... Jeho obrazy bylo možné vidět v minulosti i na mnohých výstavách od Strakonic po Sušici. Největší odměnou pro autora je, když dnešní obyvatelé Šumavy poznávají v těchto obrazech svůj kraj a mají z nich radost.
(zdroj stránky malíře)