Obraz - Krkonoše Tání na Liščí hoře. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je ceněný a vyhledávaný malíř Joža Mikš. Obraz galerijní kvality a velikosti, navíc na plátně. Na první pohled je vidět, že Joža Mikš si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, adresa a název díla - viz foto.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 96 cm x 68 cm. Rám je mohutný, krásně zdobený, místy má otluky, v pravém dolním rohu je naprasklý - viz foto. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován 50 letech 20. století.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Mikš Joža
* 21.4.1901 Malá Skalice, Česká Skalice (Náchod)
+ 26.7.1966 Jablonec nad Nisou
Mikš Joža se narodil v Malé Skalici. Před první světovou válkou se s rodiči přestěhoval do Dvora Králové nad Labem do Nerudovy ulice číslo popisné 1107. Po povinné školní docházce studoval v letech 1914 - 1918 na Odborné škole tkalcovské ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 1920 začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Arnošta Hofbauera. Z důvodu nedostatku peněz nemohl dostudovat. V letech 1922 - 1924 absolvoval dvouletou vojenskou službu, kde pilně maloval. Vystavoval v Dolním Kubíně a Rožumberoku. Od roku 1924 pracoval jako samostatný malíř.
Zamiloval si Krkonoše, Podkrkonoší i Tatry. Od roku 1924 do roku 1945 uspořádal přes 70 výstav, mezi jinými i ve Dvoře Králové nad Labem, Trutnově, nejvýznamněji v Praze na Královských Vinohradech (1928) a ve výstavní síni Tyršova domu. Ve 20. letech maloval na Slovensku, cestoval studijně též v Jugoslávii a Itálii.
Po svatbě která se konala v roce 1927 postupně bydlel s rodinou v Libušině ulice číslo popisné 1049, v Macharově ulici a Revoluční ulici číslo popisné 76. V roce 1947 se celá rodina přestěhovala do Vrchlabí. V Prostředním Lánově měl Joza Mikš chalupu, která mu současně sloužila jako ateliér.
Finančně se mu nevedlo, proto se přestěhoval s rodinou (manželkou a dvěma syny) do Jablonce nad Nisou. Situace se nezlepšila. Po rozvodu s Martou Schamannovou se oženil s Evou Horáčkovou, s kterou měl dceru Evu. Protože nebyl po válce přijat do syndikátu výtvarníků nemohl vystavovat ani prodávat obrazy. Ani druhé manželství nevydrželo. Za svízelné finanční situace v Jablonci nad Nisou Joža Mikš zemřel.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
encyklopedie/slovník
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2002, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (VIII. Man - Miž).