OBRAZ - MOCHYNĚ ŽIDOVSKÁ TŘEŠEŇ (LAMPIONKY). AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ JOŽA MIKŠ. GALERIJNÍ KVALITA A VELIKOST, NA PRVNÍ POHLED JE VIDĚT, ŽE SI NA TOMTO OBRAZE DAL MIKŠ VELMI ZÁLEŽET.
ROZMĚRY RÁMU ÚCTYHODNÝCH CCA 94 CM X 88 CM, RÁM JE PŮVODNÍ, DŘEVĚNÝ, ZDOBENÝ, MÁ HODNĚ OTLUKŮ. OLEJ NA DŘEVĚNÉ PŘEKLIŽCE. SIGNOVÁN A DATOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. CELKOVÝ STAV - VIZ FOTO.
OBRAZ BYL NAMALOVÁN V ROCE 1934.
VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. POKUD CHCETE KVALITU, BUDETE SPOKOJENI, DÍLO TAKTO KVALITNÍHO MALÍŘE BUDE ZŘEJMĚ ČASEM STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ VAŠICH PROSTOR. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.
Mikš Joža
* 21.4.1901 Malá Skalice, Česká Skalice (Náchod)
+ 26.7.1966 Jablonec nad Nisou
Mikš Joža se narodil v Malé Skalici. Před první světovou válkou se s rodiči přestěhoval do Dvora Králové nad Labem do Nerudovy ulice číslo popisné 1107. Po povinné školní docházce studoval v letech 1914 - 1918 na Odborné škole tkalcovské ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 1920 začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Arnošta Hofbauera. Z důvodu nedostatku peněz nemohl dostudovat. V letech 1922 - 1924 absolvoval dvouletou vojenskou službu, kde pilně maloval. Vystavoval v Dolním Kubíně a Rožumberoku. Od roku 1924 pracoval jako samostatný malíř.
Zamiloval si Krkonoše, Podkrkonoší i Tatry. Od roku 1924 do roku 1945 uspořádal přes 70 výstav, mezi jinými i ve Dvoře Králové nad Labem, Trutnově, nejvýznamněji v Praze na Královských Vinohradech (1928) a ve výstavní síni Tyršova domu. Ve 20. letech maloval na Slovensku, cestoval studijně též v Jugoslávii a Itálii.
Po svatbě která se konala v roce 1927 postupně bydlel s rodinou v Libušině ulice číslo popisné 1049, v Macharově ulici a Revoluční ulici číslo popisné 76. V roce 1947 se celá rodina přestěhovala do Vrchlabí. V Prostředním Lánově měl Joza Mikš chalupu, která mu současně sloužila jako ateliér.
Finančně se mu nevedlo, proto se přestěhoval s rodinou (manželkou a dvěma syny) do Jablonce nad Nisou. Situace se nezlepšila. Po rozvodu s Martou Schamannovou se oženil s Evou Horáčkovou, s kterou měl dceru Evu. Protože nebyl po válce přijat do syndikátu výtvarníků nemohl vystavovat ani prodávat obrazy. Ani druhé manželství nevydrželo. Za svízelné finanční situace v Jablonci nad Nisou Joža Mikš zemřel.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2002, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2002 (VIII. Man - Miž)