PRAHA HRADČANY Z KARLOVA MOSTU - WÄNKE EMIL

PRAHA HRADČANY Z KARLOVA MOSTU - WÄNKE EMIL

 

2990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 11. 2024

Jméno autora: Wänke Emil
( 13.2.1901 - ? )

Originální signovaný barevný lept na papíře - Praha Hradčany z Karlova mostu (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Technika vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Emil Wänke.

 

Karlův most

 

Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402.

 

Hradčany

 

Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město (1232–1234) a Menší Město (Malá Strana, 1257). Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém (kolem roku 1320) byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. (roku 1784) se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.

 

Rozměry včetně rámu 41 cm x 33 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Originální barevný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně ze čtyřicátých let 20.tého století.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Emil Wänke

 

* 13.2.1901 Praha

 

malíř, grafik

 

člen skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU)

 

Studoval u profesora E. Dítěte na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a u prof. J. Loukoty, J. Obrovského, K. Krattnera, A. Brömseho, F. Thieleho na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnoval se krajinomalbě, pragensiím a portrétní tvorbě. Nejvíce ho proslavily staropražské motivy provedené většinou technikou barevného leptu. V roce 1925 a 1937 vystavoval v Rubešově galerii v Praze, roku 1934 v Poličce, v roce 1934 a 1935 vystavoval s Bratrstvem výtvarného umění v Praze.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2010, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž).

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení