Originální signovaný barevný lept - Lidice. Signován vpravo dole - viz foto. Vlevo název díla "Lidice" a technika - viz foto. Autorem je malíř a grafik Emil Wänke.
Lidice
Obec, jejíž jméno se stalo za 2. světové války symbolem fašistické zvůle, leží 20 km západně od Prahy a 8 km od Kladna.
První historickou zmínkou o Lidicích lze nalézt v kronice zbraslavského opata Petra Žitavského. V kronice se uvádí, že vesnici „držel" kolem roku 1300 bohatý pražský měšťan Pavlík. Nejstarší veřejnou budovou byl farní kostel sv. Martina (1352). Za husitských válek byl zničen, ale ještě v 16. století zde působili kněží podobojí. Podruhé byl kostel zničen za třicetileté války. Nový barokní chrám nechala v Lidicích postavit velkovévodkyně Marie Anna Toskánská.
Osudy lidí českého národa zamíchalo rozhodnutí československé vlády v Londýně – plán atentátu na Reinharda Heydricha. Němečtí pohlaváři potřebovali vykonat akt pomsty za smrt „vynikajícího muže německého národa". Tento brutální čin se rozhodli uskutečnit právě na obyvatelích obce Lidice. Osud malé vesnice, ve které žilo 503 obyvatel, se začal naplňovat 10. června 1942 několik hodin po půlnoci. Zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět. Záměr nacistů o vymazání české vesnice z povrchu světa však nevyšel. Na počest Lidicím byla řada obcí po celém světě přejmenována jejich jménem. Jméno Lidice dodnes nesou v té době narozená děvčátka.
Rozměry včetně rámu 42 cm x 38 cm. Rám je krásně zdobený, místy má otluky - viz foto. Originální barevný lept na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně ze 40 let 20. století.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Emil Wänke
* 13.2.1901 Praha
malíř, grafik
člen skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU)
Studoval u profesora E. Dítěte na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a u prof. J. Loukoty, J. Obrovského, K. Krattnera, A. Brömseho, F. Thieleho na Akademii výtvarných umění v Praze. Věnoval se krajinomalbě, pragensiím a portrétní tvorbě. Nejvíce ho proslavily staropražské motivy provedené většinou technikou barevného leptu. V roce 1925 a 1937 vystavoval v Rubešově galerii v Praze, roku 1934 v Poličce, v roce 1934 a 1935 vystavoval s Bratrstvem výtvarného umění v Praze.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2010, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž).