Originální barevná číslovaná litografie - Praha Stromy za Karlovým mostem (Pragensia). Signovaná vpravo dole - viz foto. Datovaná uprostřed dole - viz foto. Číslovaná 29/100 vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř a grafik František Emler.
Karlův most
Karlův most se začal stavět v roce 1357 na místě, kde předtím stál most Juditin (ten byl zničen povodní). Základní kámen Karlova mostu položil král Karel IV. Architektem mostu byl Petr Parléř, který se podílel i na stavbě katedrály sv. Víta a Staroměstské mostecké věže (obrázek výše), jedné z nejvýznamnějších gotických staveb v Evropě.
Most se stavěl z pískovcových kvádrů a podle legendy se do malty přidávala vajíčka, aby most „vydržel". Dostavěn byl v r. 1402. Nejprve se mu říkalo Kamenný most či Pražský most, od r. 1870 již nese jméno po Karlu IV.
Karlův most je dlouhý 516 metrů a široký 10 metrů, Karlův most při povodni 1890 nad hladinou ho drží 16 pilířů. Most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími se světci. Uprostřed mostu je nejstarší socha Jana Nepomuckého z roku 1683. Má chránit Prahu před povodněmi, ale voda most už mnohokrát poškodila, nejvíce v roce 1890, kdy byly zničeny tři pilíře a spadly dva mostní oblouky.
Rozměry včetně rámu cca 28 cm x 26 cm. Rám je dřevěný, zdobený, místy má otluky. Litografie na papíře. Obrázek je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obrázek je z roku 1982.
Jedná se o kvalitní dílo světově sbíraného autora. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Emler František
* 26.7.1912 Přelouč (Pardubice)
+ 25.5.1992 Praha
ilustrátor, grafik, malíř
Akademický český malíř a grafik, autor krajin a žánrů z Vysočiny, čestný občan města Přelouče, vedle rodného Polabí tvořil svá díla též při svých studijních cestách v cizině, hlavně ve Francii.
1932 - 1938 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Otakara Nejedlého. Zamiloval si jih Evropy, studoval v Římě u prof. Carla Silveriho na Accademia di belle arti. Po válce absolvoval čestný rok na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vladimíra Pukla. V letech 1947 – 1949 studoval František Emler v ateliéru André Lhota v Paříži, současně byl zapsán na Ecole nationale supérieur des Beaux arts u prof. Duclose a R. Camiho.
František Emler je zastoupen například ve sbírkách Národní galerie, Galerie Hlavního Měta Prahy atd. V roce 1938 získal Italskou cenu a celoroční stipendium v Itálii, roku 1948 Cenu Fadeleine Bunoust na Salon National v Paříži. Dále získal množství cen a čestných uznání za ilustrace knih.