Obraz - Nový Jičín. Signován, datován a název díla vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř, grafik a ilustrátor Milan Zezula.
Nový Jičín
Je známé především pravidelným čtvercovým náměstím s podloubím a historickým renesančním domem Stará pošta, Žerotínským zámkem a bohatou česko-německou historií. Sídlí zde také Muzeum Novojičínska. Historické jádro města je městskou památkovou rezervací. Roku 2001 byl vyhlášen Historickým městem roku, v roce 2015 pak novojičínské náměstí získalo ocenění „Nejkrásnější náměstí v ČR". Novojičínské vlakové nádraží ve stejném roce získalo ocenění „Nejkrásnější nádraží v ČR". Nový Jičín je sídlem známé firmy Tonak a zemřel zde slavný generál Ernst Gideon von Laudon.
Rozměry včetně rámu cca 52 cm x 42 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Kresba na papíře. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1978.
Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Zezula Milan
* 26.7.1921 Brno (Brno-město)
+ 22.7.1992 Brno (Brno-město)
scénograf, pedagog, ilustrátor, grafik, malíř
Členem skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU)
Mezi léty 1932-1940 studoval gymnázium a od roku 1940-1942 Školu uměleckých řemesel v Brně u profesora Karla Langra a Františka Süssera. Jeho mládí poznamenal nelehký osud ročníku 1921, v letech 1943-1944 byl totálně nasazen ve Špandavě u Berlína. Právě z této doby také pochází jeho celoživotní přátelství se spisovatelem Ludvíkem Kunderou, kterému byl právě Milan Zezula předobrazem postavy malíře Zdeňka v dramatu Totální kuropění, jehož premiéra se uskutečnila roku 1961 v režii Evžena Sokolovského v Mahenově divadle.
K jeho dílům patří např. sgrafito pro nádraží v Třinci nebo malířská výzdoba divadla v Krnově. V jeho tvorbě dominovala kresba uvolněné linie a tvarové nadsázky a inspirace pracovním prostředím (Vítkovické železárny, hornické Ostravsko).Výstavy: 2006 - Galerie Chagall, Librex Dům knihy, Ostrava ; 2012 – Brno, Městské divadlo Brno.
Autorova kreslířská tvorba byla ve velké míře poznamenána náměty z války. Koloběh groteskně ztvárněných politiků, umělců a velikánů historie se v jeho kresbách mísí s fantaskním světem a okolní realitou. Často se uchyloval k přírodě. Zabýval se realizacemi pro architekturu.
Těsně po válce pokračoval Milan Zezula ve studiu na Filozofické fakultě brněnské univerzity, kde absolvoval osm semestrů na oborech dějiny umění a estetika. Kromě teorie se ale věnoval především divadelní praxi, již v roce 1945 se stal výtvarníkem nově vzniklého Svobodného divadla (dnešního Městského divadla Brno), s nímž také spojil celou svou profesionální kariéru v letech 1945 až 1980, ale ještě v průběhu osmdesátých let s divadlem příležitostně spolupracoval. Milan Zezula se v tomto divadle podílel na neuvěřitelných 270 inscenacích, z nichž byl většinou tvůrcem výpravy, tedy scény i kostýmů. Celkově vytvořil přes 600 scénických a kostýmních výprav.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1982, Ptáčková Věra , Česká scénografie XX. století, Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha,
1983, Jevištní a kostýmní výtvarníci českých divadel 83, Divadelní ústav, Praha,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130,
2007, Duše Brna, Nakladatelství VUTIUM, Brno (Brno-město),
2010, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců (XXI. W - Ž),
2014, Kořínková Jana , Mezi architektonickým dekorem a autonomním dílem (Výtvarné umění jako součást bytové výstavby z období socialistického realismu v Brně), Na prahu zítřka: Brněnská architektura a vizuální kultura odbobí socialismu / On the threshold of tomorrow: Architecture and visual culture in Brno during the communist era, ?, ?, 2014,134-172.