Obraz - Praha - Staroměstské náměstí s orlojem (Pragensia). Signován vpravo dole - viz foto. Autorské razítko vlevo dole a zezadu obrazu - viz foto. Autorem je grafik a malíř Jaroslav Šefl. V prodeji mám ještě jeden párový obraz od stejného autora s názvem "Pohled na Staré město Pražské", má stejný styl, rám, rozměry, techniku atd.
STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ
Od pradávna bylo totiž Staroměstské náměstí velice významným obchodním centrem. Podle historických pramenů mělo tržiště již od roku 1211 vlastního správce, který zde dohlížel a také vybíral od trhovců poplatky. Důležitý historický zlom nastal roku 1338. Tehdy panovník Jan Lucemburský, který naší zemi vládl, udělil Starému Městu povolení k výstavbě vlastní radnice. Pražané, jako nejvhodnější místo, vybrali právě Staroměstské náměstí.
Původně se náměstí nazývalo Velké náměstí, ale později ve třináctém století, díky tomu, že se zde nacházelo největší tržiště v zemi, byl název změněn na Staré tržiště. Ve století čtrnáctém bylo náměstí označováno Staroměstský rynek, nebo zkráceně Rynk. Další změny nastaly až ve století osmnáctém, kdy byla hojně užívána jména Staroměstský plac, později Velké Staroměstské náměstí a nakonec pouze Velké náměstí. Současné pojmenování se užívá od roku 1895 a bylo odvozeno od Starého Města, tedy od části, kde se náměstí nachází.
Rozměry včetně rámu cca 48 cm x 36 cm. Rám je úzký, zdobený, místy má otluky. Zřejmě barevný lept na papíře. Na paspartě jsou místy stopy po vyschlé vodě, samotný lept je v pořádku. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl vytvořen odhadem v roce 1930-60.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Šefl Jaroslav
* 24.4.1898 Obecnice, (Příbram)
+ 1963
grafik, malíř
Studoval grafiku u profesora Františka Kysely na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (1919-1924). Věnoval se kresbě, malbě a grafice. Od roku 1935 členem skupiny Kvart. Z námětů převažovala zátiší, květiny, krajina Dalmácie. Po roce 1948 pracoval jako výtvarný expert pro ministerstvo dopravy, v jeho tvorbě se objevila technika.
Jaroslav Šefl vystavoval samostatně v Praze (1944, 1948 v Rubešově galerii, 1947 v Saloně Výtvarného díla), kolektivně 1931 a 1932 se Sdružením výtvarníků, 1989 byly jeho práce zastoupeny na pražské výstavě Linie, barva, tvar. Zastoupen ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy.
VÝVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta).