Signovaná barevná litografie - Teplice - Děkanský kostel sv. Jana Křtitele. Autorem je kvalitní malíř Vladimír Šavel. Signována a datována vpravo dole - viz foto. Číslována 16/100 (nízký exemplář - tedy kvalitní) vlevo dole - viz foto.
Děkanský kostel sv. Jana Křtitele
Postaven na starších základech mezi lety 1585-94. K rozšíření a významné barokizující přestavbě kostela došlo v letech 1700-03, pravděpodobně pod vedením zednického mistra Kristiana Laglera. Kostel je trojlodní basilikou s pravoúhlým presbytářem a hranolovou věží v západním průčelí, ke které přiléhá malá schodišťová válcová věž. V nejvyšším patře je hranolová věž zúžena a obehnána pavlačí, za kterou se nacházel byt hlásného. Věž je kryta charakteristickou barokní přílbovou střechou, kterou získala právě při poslední velké přestavbě r. 1703. Pod kostelem se nachází hrobky dvou šlechtických rodů – držitelů Teplic: Vchynských a Clary-Aldringenů.
Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 25 cm. Obraz je adjustován do nového rámu a nově zasklen. Rám je zdobený, místy má drobné oděrky. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1982.
Jedná se o vyhledávaného a ceněného malíře, tedy o dobrou investici, originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Šavel Vladimír
* 14.11.1921 Kopisty (Most) - zaniklá obec
+ 4.8.2006 Teplice
grafik, malíř
- člen skupiny Český fond výtvarných umění (ČFVU)
Vladimír Šavel se narodil 14. listopadu 1921 v hornické rodině v Kopistech u Mostu. Odtud si také odnesl trvalý vztah ke zdejší důlní a průmyslové krajině. Jeho dílo je ale tématicky daleko širší. Svými nesčetnými grafickými listy a obrazy vzdával celá desetiletí hold městu Teplicím, kde žil od roku 1947.
Měl však rád i drsnou krajinu Krušnohoří, malebné Středohoří, zajížděl do jižních Čech a na Šumavu. Celý život ho pak provázela malba zátiší, ve které se mohl malířsky a barevně nejvíce uvolnit.
Svým základním uměleckým školením byl Vladimír Šavel grafik. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora T. F. Šimona ( 1938-1939 ). Svá studia mohl završit až po skončení okupace v ateliéru profesora Vl. Silovského ( 1947 ).
Svou uměleckou dráhu zahájil Vladimír Šavel v roce 1947 jako výtvarný pedagog na gymnáziích v Litvínově a v Teplicích, kde později až do roku 1955 učil na odborné škole keramické a na průmyslové škole sklářské. Zde také později působil na Lidové škole umění, na které založil výtvarné oddělení.
Nelze přejít ani malířovu účast v uměleckých organizacích. V roce 1945 byl přijat do ústecké pobočky Svazu československých výtvarných umělců. Po roce 1970 působil ve výborech SKO ČSVU, i jako předseda.
Vladimíru Šavlovi se dostalo řady krajských i celostátních cen a byl jmenován zasloužilým umělcem. Jeho tvorba se definitivně uzavřela 4. srpna 2006. Dne 14. listopadu 2006 mu byla odhalena pamětní deska na budově Středního odborného učiliště obchodu a služeb, kde míval ateliér. Odkaz významného umělce žije v práci obou jeho synů, malířů, a zejména v obrazech a grafikách ve sbírkách mnoha jeho přátel a příznivců doma i v cizině.
zdroj - www.knihovna-teplice.cz
Absolvoval desítky výstav - například Praha ( Galerie Hollar, Mánes, Galerie Vincence Kramáře, Galerie d, Galerie PRE atd.), Liberec, Duchcov (Teplice), Klášterec nad Ohří (Chomutov), Frenštát pod Radhoštěm (Nový Jičín), Litoměřice, Ostrov (Karlovy Vary), Cheb, Teplice, Česká Lípa, Roudnice nad Labem (Litoměřice), Ústí nad Labem, Bratislava atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1985, Čubrda Zdeněk , Severočeská grafika, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),
1988/05, Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha,
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1999, Brožek Jaroslav , Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta).