JEZ NA TŘEBOVCE - FUSEK OTTO

JEZ NA TŘEBOVCE - FUSEK OTTO

 

4490 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Fusek Otto
(9.4.1909 - 6.4.1987)

 

 

KRAJINKA OD AKADEMICÉHO MALÍŘE OTTO FUSKA. JEDNÁ SE O VELMI KVALITNÍHO, CENĚNÉHO AUTORA, KTERÝ JE ZASTOUPEN V MNOHA GALERIÍCH. 

 

ROZMĚRY RÁMU CCA 61 X 49 CM, RÁM JE ZŘEJMĚ PŮVODNÍ, ZDOBENÝ, MÍSTY MÁ OTLUKY. KRESBA NA PAPÍŘE, ROZMĚRY KRESBY 58 X 46 CM. SIGNOVÁN OTTO FUSEK VPRAVO DOLE - VIZ. FOTO. OBRAZ JE ZASKLENÝ. ZEZADU OBRAZU JE NÁZEV OBRAZU OD AUTORA, TECHNIKA, ROZMĚR A TEHDEJŠÍ CENA 750,- KČS A TO BYLY TEHDY VELMI SLUŠNÉ PENÍZE. VŠE VIZ. FOTO. CELKOVÝ STAV VIZ. FOTO.

 

OBRAZ BYL NAMALOVÁN ODHADEM V LETECH 1930-50. JEDNÁ SE O VELMI KVALITNÍ DÍLO SBÍRANÉHO AUTORA, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

OTTO FUSEK

 

Narodil se 9. dubna 1909 v Ostravě – Hrušová a 6. dubna 1987 zemřel ve Frýdku – Místku. Byl akademickým malířem a grafikem. Tři čtvrtiny aktivního života strávil v České Třebové a nový domov pak nalezl na Beskydsku, v rodišti své ženy, spolupracovnice a první kritičky.

 

Po absolvování Státní odborné školy textilní ve Frýdku nastoupil dráhu textilního návrhář. Rok praktikoval v textilní továrně fy Lemberger v Místku a dále se soukromě vzdělával u prof. J.J. Filipiho, uměleckoprůmyslového výtvarníka ve Frýdku. V roce 1938 se účastnil konkurzu a byl přijat do ateliéru textilní firmy HPS - Hermann Pollack Söhne, který se v tomto roce přestěhoval z Vídně na Parník u České Třebové. V podnikovém ateliéru zůstal až do svého odchodu do důchodu. Podnik v průběhu jeho působení měnil názvy, od „Spojených českých a moravských bavlnářských závodů“, přes „Perlu“, „UTEX“ až po „Primonu“. Vlastní atelier byl součástí „Textilní tvorby Praha“, pozdějšího ÚBOKu, závod Česká Třebová. Výtvarné umění nebylo pro něho jen zaměstnání, ale věnoval mu téměř celý volný čas.

 

Tvořil olejomalby, akvarely, kresbu a hlavně grafiku. Jeho lepty dosahovaly špičkové profesionální úrovně. Na svých obrazech a kresbách zachycoval především krajinu a město Česká Třebová. Oblíbeným místem bylo i zákoutí kostela v Ústí nad Orlicí. Na zakázku tvořil grafická čestná uznání, pamětní listy a ilustrace pro kalendáře a závodní časopisy.

 

Po dovršení důchodového věku se přestěhoval do svého rodného kraje do Frýdku – Místku. Ani zde neodpočíval a pokračoval v malování. Ze svého ateliéru měl překrásný pohled na Beskydy, které nade vše miloval. Byly mu nekonečnou inspirací. Svá díla pravidelně vystavoval na samostatných i kolektivních výstavách SČVU. V roce 1947 se zúčastnil i II. ústeckého salonu. Poslední výstava byla v Okresním vlastivědném muzeu ve Frýdku-Místku v roce 1985. Ve sbírkách Městského muzea v Ústí nad Orlicí jsou uloženy tři lepty, na kterých zachytil ústecký kostel.

 

ZDROJ: Galerie pod Zámkem

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

antologie/sborník


1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)

 

Seznam výtvarných umělců


1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

 

encyklopedie/slovník
 

1955, Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců,

1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),

1998, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1998 (II. D - G).

 

Jméno autora: Fusek Otto (9.4.1909 - 6.4.1987)

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení