Obraz - Pod Boubínem. Autorem je akademický malíř a grafik Sahula Josef. Signován, datován vpravo dole a číslován (39/130) vlevo dole - viz foto. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, rozměr, tehdejší cena a razítko ČFVU - viz foto.
Boubín
Hora v Boubínské hornatině, pátý nejvyšší vrchol české části Šumavy a třetí nejvyšší v Jihočeském kraji. Je 16. nejvyšší horou ležící uvnitř území Česka a nejvyšší takovou horou na Šumavě a v Jihočeském kraji.
Celkové rozměry včetně rámu cca 71 cm x 46 cm. Rám má místy otluky. Originální barevná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Grafika byla vytvořena v roce 1979.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Sahula Josef
* 8.2.1918 Ústí nad Orlicí (Ústí nad Orlicí)
+ 31.12.2006 Prachatice (Prachatice)
malíř, grafik, pedagog
ČLENEM SKUPIN: Český fond výtvarných umění (ČFVU), Asociace jihočeských výtvarníků (AJV).
Po studiu na vysokomýtském gymnáziu pokračoval na Vysoké škole architektury v Praze (Bouda Cyril, Lidický Karel, Pokorný Karel, Salcman Martin, Sejpka Josef, Blažíček Oldřich). Za Druhé světové války pracoval v pražských Atelierech filmových triků, kde se shromažďovali filmaři a kreslíři, kteří později utvořili základ filmového studia Bratří v triku. V roce 1946 dokončil studium profesury kreslení na vysoké škole. Pedagogickou dráhu zahájil Josef Sahula na gymnáziu v Poděbradech. Shodou okolností měl tehdy ve své třídě studenty Václava Havla, Miloše Formana a kontroverzní bratry Mašínovy.
V roce 1948 odešel na „umístěnku" do Prachatic. První dva roky učil na zdejším gymnáziu. Od roku 1950, kdy v Prachaticích vznikla Střední pedagogická škola, se stal Josef Sahula jejím prvním učitelem výtvarné výchovy. Na této škole pracoval až do svého odchodu do důchodu. Josef Sahula tvořil grafické cykly věnované historickým památkám v zamilovaných Prachaticích, jihočeským hradům a zámkům, městům a vesnicích i přírodě na Šumavě a v Pošumaví. Pověstné jsou například jeho obrazy s tematikou jara přicházejícího k vesnickým chalupám. V jeho práci je bohatě zastoupena také užitá grafika, tvorba plakátů, ex libris, novoročenek, ilustrací či oblíbených ochranářských kalendářů.
Absolvoval řadu výstav například v Praze, Českých Budějovicích, Brně, Plzni, Vodnanech atd. Celoživotní dílo Josefa Sahuly bylo ocenilo 2. září 1998 prachatickým zastupitelstvem titulem Čestný občan města Prachatic. Josef Sahula zemřel 31. prosince 2006 v Prachaticích.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1978, ? Jubilea (Kronika), Výtvarná kultura, 2,2,1978,
1980, Třicet pět let výtvarného umění a architektury v jižních Čechách,
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
2007, Paměť umění vodňanské městské galerie,
2008, Mager Jan Antonín , Josef Sahula, Rodopisná revue, ?, 1, jaro,2008,24-24.