OVOCNÁŘSKÝ KRÁMEK V SAMARKANDU - SOUČEK KAREL

OVOCNÁŘSKÝ KRÁMEK V SAMARKANDU - SOUČEK KAREL

 

19990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 11. 2024

Jméno autora: Signován

Obraz - Ovocnářský krámek v Samarkandu. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a sochař Karel Souček. Zezadu obrazu je uveden autor, název díla, technika a rozměr - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 30 cm, rám je zdobený, mohutný, místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz vznikl zřejmě v období jeho pobytu v Samarkandu v letech 1918-1922, je tedy více než 100 let starý.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Karel Souček

 

* 1. 6. 1885, Náchod

 

† 9. 11. 1972

 

malíř, sochař

 

Karel Souček se narodil 1. června 1885 v Náchodě. Po absolvování výtvarné praxe v dílně známého českého sochaře Jindřicha Říhy studoval na Umělecko-průmyslové škole v Praze (dnešní Vysoká škola umělecko-průmyslová, UMPRUM).

 

Po jejím absolutoriu se přestěhoval do Gruzie, kde v Tbilisi (tehdy se město jmenovalo Tiflis) úspěšně absolvoval tiflisskou pobočku Petrohradské akademie umění (Imperial Society of Beautiful Arts). Jeho učitelem tam byl slavný A. V. Issupov. V Gruzii pracoval Karel Souček jako sochař, později se stal učitelem kreslení a modelování v Tbilisi (Tiflis). Pořádal tam i výstavy svých prací. V tomto období své činnosti vytvořil pomník gruzínského skladatele Alioze F. Mizandariho, čestného umělce královského divadla A. O. Novaka, několik portrétů slavných osobností (např. princezny Argutinské-Dolgorukové).

 

Z Tbilisi se Karel Souček přestěhoval do ruského Turkestánu. Nejprve žil v Turkmenbaši (tehdy zvaném Krasnovodsk) v dnešním Turkmenistánu.

 

Po 30. dubnu 1918, když byla vyhlášena Turkestánská sovětská republika Ruské sovětské federace, se přestěhoval do Samarkandu, kde působil jako profesor a poté ředitelem tamější umělecké školy. Právě v této době 4 let namaloval desítky obrazů s motivy ze Samarkandu a blízkého okolí, které se dostaly do řady zemí světa. V Samarkandu vychoval během svého působení řadu místních talentů.

 

Desítky obrazů s uzbeckými motivy přivezl Karel Souček s sebou domů, když se v roce 1922 definitivně vrátil do Československa. Tehdy mu bylo 37 let a začal být uznávaným malířem "ruského východu". Bydlel v Praze Holešovicích, na adrese Jedličkova 15a (dnes Tusarova).

 

Výstavy svých děl pořádal právě pod názvem „Ruský východ". Například v Rubešově galerii na Národní třídě v Praze v červnu 1932 představil 61 svých obrazů, většinu z nich namaloval v Uzbekistánu. Později měl podobné výstavy v Náchodě a v Hradci Králové.

 

Ve svých 57 letech již jako uznávaný umělec pod záštitou Svazu výtvarných umění Československa se mu za nelehkých časů druhé světové války v roce 1942 podařilo uspořádat velkou výstavu svého výtvarného umění v prestižní galerii Myslbek v Praze.

 

V prosinci 1958 byla jeho díla vystavována i na mezinárodní výstavě výtvarného umění v Moskvě, což byl v tehdejší době vrchol, kterého mohl dosáhnout. Spolu s ním přijeli tehdy do Moskvy i další čeští výtvarníci Vilém Kratochvíl, Miroslav Pangrác a Jan Slavíček.

 

Akademický malíř a sochař Karel Souček zemřel v Praze 9. listopadu 1972 ve věku 87 let.

 

Mezi jeho nejznámější díla patří Gur-Emir hrob Tamerlána, Před mešitou Tilla-Kari, Minaret Mandrassy Mirza-Ulugbeg, Před službou v Registanu poblíž Madrassa Shir-Dar, Pohled na ruiny mešity Bibi-Khanum, Mikulášův most a hora sv. Davida.

 

Jeho obrazy se dodnes prodávají na aukcích v České republice i v mnoha dalších zemích. Jsou známy aukce, kdy byl za jeho obraz zájemce ochoten uhradit v přepočtu více než 800 tisíc korun.

 

ZDROJ: Velvyslanectví České republiky v Taškentu (https://mzv.gov.cz/...tml)

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení