Obraz - Akt sedící ženy. Signován a datován jak v samotném obrazu vpravo dole, tak i na paspartě vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Richard Lander.
Rozměry včetně rámu cca 45 cm x 35 cm. Původní adjustace autora. Rám je zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1979.
Bude perfektní dekorací každého prostoru.
Richard Lander
* 13. 6. 1904, Praha
† 7. 11. 1982, Praha
pedagog, malíř, grafik, loutkář
Studoval v letech 1922–1928 malbu a užitou grafiku na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesora Jaroslava Bendy. Po studiích učil na Státním učitelském ústavu v Litomyšli. Podnikl studijní cesty do Paříže, Frankfurtu, Jugoslávie a Drážďán. Malíř krajin a zátiší. Mimo jiné vytvořil i mnoho karikatur, které často vystavoval. Graficky upravoval knihy a navrhoval také plakáty.
V letech 1930–1931 byl členem českobudějovické skupiny Kontakt, která se scházela v kavárně Savoy. Roku 1931 patřil Lander k zakládajícím členům uměleckého sdružení Linie. V únoru 1931 měl v Českých Budějovicích společnou výstavu obrazů se svou ženou Divicou Landerovou.
Ve 30. letech se spolu s V. Vyhnánkem zasloužil o obnovení činnosti sokolského loutkového divadla v Uhlířských Janovicích. V Chrudimi vystavoval spolu se svou ženou naposled roku 1936 a od následujícího roku se účastnil výstav Sdružení výtvarníků v Praze. Od prvního ročníku festivalu Loutkářská Chrudim zajížděl pravidelně do Chrudimi a od 50. do 80. let zde vytvořil 18 scénografií. Od roku 1942 vyučoval scénografii na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze. K jeho žákům patřila Adriena Šimotová nebo Jan Švankmajer.
Odtud přešel roku 1954 na nově založenou Katedru loutek při Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde působil do roku 1972 a významně přispěl k rozvoji a osobitosti české loutkářské scénografie. Roku 1969 byl na DAMU jmenován profesorem. V 50. a 60. letech byl scénografem Ústředního loutkového divadla v Praze a spolupracoval s loutkovými divadly v Ostravě a Kladně. Od roku 1954 byl členem Spolku pracovníků v umění a ve vědě Purkyně a po mnoho let místopředsedou Sdružení výtvarníků v Praze, členem redakce časopisu Loutkář a čs. sekce UNIMA. V rámci oslav 10. ročníku Loutkářské Chrudimi byl roku 1961 oceněn čestným Zlatým odznakem Matěje Kopeckého.