LETNÍ NOC MUMLAVA - HUDEČEK JIŘÍ

LETNÍ NOC MUMLAVA - HUDEČEK JIŘÍ

 

4990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Hudeček Jiří
( 1.5.1910 - 2.1.1971 )

 

 

ÚŽASNÝ, VELKÝ OBRAZ - LETNÍ NOC (MUMLAVA). SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ. FOTO. AUTOREM JE CENĚNÝ A VYHLEDÁVANÝ MALÍŘ JIŘÍ HUDEČEK.
 

ROZMĚRY SAMOTNÉ KRESBY (BEZ PASPARTY) 54 X 44 CM. UHEL A BAREVNÉ KŘÍDY NA PAPÍŘE. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.
 

ZEZADU OBRAZU JE AUTORSKÝ ŠTÍTEK NA KTERÉM JE UVEDEN NÁZEV KRESBY, ROZMĚR, TECHNIKA, DATUM VYTVOŘENÍ, TEHDEJŠÍ CENA A AUTOR KRESBY.


OBRAZ BYL NAKRESLEN V ROCE 1954.
 

POKUD CHCETE KVALITU, URČITĚ BUDETE SPOKOJENI. JEDNÁ SE O KVALITNÍ DÍLO CENĚNÉHO A VYHLEDÁVANÉHO MALÍŘE, TEDY O VÝBORNOU INVESTICI. ORIGINALITU PLNĚ GARANTUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

PO ZARÁMOVÁNÍ BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO PROSTORU.

 

 

Hudeček Jiří
* 1.5.1910 Praha
+ 2.1.1971 Častolovice (Rychnov nad Kněžnou)

 

loutkář, grafik, malíř

 

Adoptovaný syn Antonína Hudečka, loutky kostýmovala jeho manželka. Antonín Hudeček byl jeho učitelem. Jiří s ním cestoval a pracoval v ateliéru až do jeho smrti. Od roku 1931 do roku 1937 každoroční cesty Itálie, od roku 1934 - 1939 působil v Častolovicích ( Rychnov nad Kněžnou ), Beskydy. Maloval krajiny, figurální obrazy a květinová zátiší.

 

Malíř, jediný žák svého otce Antonína Hudečka, významná kulturní osobnost, autor loutek i amatérský provozovatel loutkového divadla pro děti v Častolovicích, autor divadelní výpravy ochotnického divadla v Častolovicích.

 

S Častolovicemi Jiřího Hudečka pojí letní pobyty ve vile rodičů čp.266 i pozdější pobyty s manželkou Annou roz. Jazeolla z Neapole, italskou klavíristkou a iniciátorkou Hudečkovy galerie. Častolovice se staly rovněž i místem jeho posledního odpočinku.

 

Jiří Hudeček se podle některých pramenů narodil 1. května 1910 jako syn malíře Jaroslava Vorla a Mariany Vorlové, podle jiných pramenů byl vlastním synem Antonína Hudečka a zmiňované Mariany. Mistr Antonín Hudeček Jiřího adoptoval v roce 1917 po smrti Jaroslava Vorla. V roce 1925 se stal Jiří Hudeček žákem svého otce Antonína, což na jeho další tvorbu mělo velký vliv. V jeho tvorbě, jak sám prohlašoval, ho též ovlivnil rakouský expresionista Oskar Kokoschka. Zabýval se figurální malbou a květinovými zátišími. Nevyhýbal se grafice, dřevořezbě, loutkovému i hranému divadlu v obci. V Častolovicích uspořádal i několik výstav svých obrazů.

 

Od února do května roku 1927 byl poprvé s otcem malovat moře na ostrově Ischia u Neapole, což dalo impuls k tomu, že strávil opakovaně několik měsíců v roce v otcově vile v Častolovicích a maloval podorlickou krajinu. Jinak žil trvale v Praze, od roku 1939 v bytě na Vinohradech, na Švihance čp. 3. Na jaře 1931 odjel s otcem za novými náměty do Benátek. Do Itálie pak zajížděl každoročně až do roku 1937. V Itálii se také Jiří roku 1931 seznamuje se svou budoucí manželkou, klavíristkou Annou Jazeollou z Neapole. V roce 1937 měl první soubornou výstavu v Praze v Rubešově galerii. O rok později vystavoval své krajinomalby spolu s otcem Antonínem Hudečkem a rodinným přítelem sochařem Ladislavem Benešem v Hradci Králové. Od roku 1949 do roku 1952 maloval převážně v jižních Čechách a v těchto letech vytvořil cyklus Vltava. Rok 1952 byl ve znamení toho, že vystavoval krajinomalby a zátiší v Praze. V roce 1960 absolvoval další výstavy, vystavoval své krajinomalby v galerii Václava Špály a v síni ČFVU Purkyně. V tomto roce také předvedl své dílo v Rychnově nad Kněžnou. Ve stejnou dobu znovu začal pravidelně navštěvovat Itálii. Další výstavy na sebe nenechaly dlouho čekat. Roku 1961 vystavoval obrazy a kresby v Ústí nad Orlicí, Častolovicích, roku 1962 krajinomalby a zátiší v Hronově v Jiráskově divadle a opět v Častolovicích. Častolovicím zůstal věrný i o tři roky později, kdy uspořádal výstavu krajinomalby na místním zámku. V letech 1966 až 1968 pobýval přes léto opět v milované Itálii, kde měl několik samostatných výstav. Revoluční rok 1968 byl ve znamení souborné výstavy obrazů z let 1947 - 1968 v častolovickém zámku. Do jižních Čech se naposledy vrátil o rok později, když pracoval v okolí Rožmberka. Poslední výstava krajinomaleb a zátiší za jeho života proběhla symbolicky ve šternberském zámku, a to roku 1970. Malíř Jiří

 

Hudeček zemřel 2. ledna 1971 v Častolovicích a je pochován v rodinné hrobce na zdejším hřbitově. 

 

Zdroj: Jiří Václavík ( Spolek přátel Častolovic )

 

 

VÝSTAVY:

 

Autorská


1960 Jiří Hudeček: Z poorlického kraje, Krajská galerie, Hradec Králové

 

Společná


1967/07/20 - 1967/08/25 1. pražský salon, Bruselský pavilon, Praha

 

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

 

katalog autorský
 

1960, Jiří Hudeček: Z poorlického kraje,

 

 

katalog kolektivní


1967, I. pražský salon,

 

 

antologie/sborník
 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice)

 

 

encyklopedie/slovník

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),

 

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

 

1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),

 

1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (III. H),

 

2005, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A - L)

Jméno autora: Hudeček Jiří ( 1.5.1910 - 2.1.1971 )
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení