POHLED NA DOMAŽLICE - JAROSLAV TYKAL

POHLED NA DOMAŽLICE - JAROSLAV TYKAL

 

9990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 11. 9. 2024

Jméno autora: Tykal Jaroslav
( 5.11.1919 - 31.8.2003 )

Obraz - Pohled na Domažlice. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Jaroslav Tykal. Osobitý styl malby.

 

Rozměry včetně rámu cca 78 cm x 56 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika pravděpodobně tuš a akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v 60 letech 20. století.

 

Pokud chcete kvalitu určitě budete spokojeni. Jedná se o dílo vyhledávaného autora - tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Tykal Jaroslav (Jára)

 

* 5.11.1919 Domažlice

 

+ 31.8.2003 Domažlice

 

malíř

 

Výtvarné vzdělání získal samostudiem. V letech 1948 - 1979 pracoval jako předseda VD Chodovia V Domažlicích. Soustavně se zajímal o výtvarnou tvorbu, sám aktivně tvořil, věnoval se zejména krajinomabě a to převážně z Plzeňska a Domažlicka, také malbě zátiší, městských i venkovských vedut. Studijní pobyty například Belgie, NDR, Holandsko, Polsko, Itálie, Francie, Bulharsko, Jugoslávie, Švýcarsko, SSSR atd.

 

Členem skupin: Český fond výtvarných umění (ČFVU), Sdružení západočeských výtvarných umělců v Plzni, 1940 Svaz českých výtvarných umělců - Západočeský kraj.

 

Vystavoval například v Domažlicích ( 1940, 1962, 1963, 1964, 1965, 1985 ), ale také v zahraničí například prostřednictvím Artcentra v roce 1965 v Montrealu. Je nositelem státních řádů a vyznamenání - (Řád práce 1979), (1960 Za zásluhy o výstavbu).

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1990, Malá encyklopedie výtvarných umělců a architektů západních Čech (1945-1990),

2007, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2007 (XVIII. Tik-U).

 

Domažlice

 

Domažlice jsou okresní město v Plzeňském kraji a tradiční centrum regionu Chodsko. Je vzdáleno 53 km jihozápadně od Plzně. Historicky cenné městské centrum je městskou památkovou rezervací. V současnosti zde žije okolo 11 000 obyvatel. Historie města sahá do 10. století, kdy tu stála osada, které později Přemysl Otakar II. udělil městská práva. Roku 1231 bylo město obehnáno hradbami, aby tak bylo zabezpečeno před Bavory. V 60. letech 13. století byly Domažlice povýšeny na královské město. V období pozdní gotiky byl vylepšen obranný systém města a byla postavena také například kruhová hláska na náměstí, jež je známou dominantou Domažlic. Počátkem 17. století se Domažlice i přilehlé obce připojily ke stavovskému povstání, na které po Bílé hoře navázalo povstání Chodů. Celkově znamenalo 17. století pro město úpadek. Situace se postupně zlepšovala až ve století 18. V 19. století zase přichází české národní obrození a národopisná oblast Chodska se tehdy stává velmi oblíbenou pro mnohé významné osobnosti.

 

V centru města se nachází historické jádro s měšťanskými domy ze 14. až 16. století, které jsou dnes součástí městské památkové rezervace. Dochovaly se také zbytky gotického opevnění, zámek, gotický farní kostel a klášter. Z původního Chodského hradu se zachovala jen věž. V letech 1726 - 1730 byl hrad barokně přestavěn. V roce 1995 hrad vyhořel, ale následky požáru se naštěstí podařilo relativně brzy odstranit. Dnes najdeme v objektu hradu Muzeum Chodska.

 

Zajímavý je také kostel Narození Panny Marie z 2. pol. 13. století, jež byl v letech 1751-1756 barokně přestavěn. Z původních městských bran se dochovala domažlická brána, jež se nachází na dolním konci náměstí Míru a pochází z 60. let 13. stol. Městská radnice je zajímavou novorenesanční budovou, která byla vystavěna v roce 1893.

 

Milovníkům tradic a folklóru je jistě známo, že se každý rok v srpnu v Domažlicích konají známé Chodské slavnosti. Jejich tradice byla zahájena bezprostředně po skončení 2. světové války - pouť na Vavřinec se opět konala 12. srpna 1945. Církevní význam této akce byl za komunismu potlačován, ale folklorní ráz původní poutě se zachoval. Oslavy se ale přesunuly od kostela sv. Vavřince do města. Po revoluci jsou slavnosti opět spojovány s Vavřineckou poutí, jsou ale zejména nejvýznamnější kulturní akcí na Domažlicku.

 

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení