Obraz - Baletka Nina Schelemskaya Ballet Ellentels Paris. Autorem je malíř a grafik Max Pollak. Signován tužkou vpravo dole - viz foto.
Rozměry včetně rámu cca 32 cm x 23 cm. Figurální lept na papíře. Obraz je adjustován do nového rámu. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z let 1930-50.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Nina Schelemskaya-Schlesnaya Bing (1897-1983)
ruská baletka, členka souboru Ellen Tels Ballet a manželka Sira Rudolpha Binga, ředitele Metropolitní opery v New Yorku.
Max Pollak
* 27. 2. 1886, Praha, Česká republika
† 1970, Spojené státy (United States)
malíř, grafik
Max Pollak se narodil v Praze a studoval umění ve Vídni na Akademii u Williama Ungera a Ferdinanda Schmutzera. Podnikl studijní cesty do Francie a Holandska. Během 20. let 20. století dominovali originální grafice v Rakousku tři talentovaní umělci, Luigi Kasimir, Hans Figura a Max Pollak. První dva umělci si svou mezinárodní reputaci získali díky svým jemným barevným leptům a akvatintám městských pohledů a krajiny. Pollak byl v těchto žánrech stejně zběhlý jako ostatní dva umělci, ale stejně talentovaný byl v oblasti portrétů, figurálních studií, aktů a zobrazování zvířat.
Pollak vynikal ve všech grafických technikách, zejména v suché jehle, v leptání na měkkém podkladu a akvatintě. Do roku 1920 si získal velké následovníky ve Francii, Německu, Rakousku a Spojených státech. Během tohoto desetiletí ve skutečnosti umělec žil a pracoval v Paříži a New Yorku. Dnes Pollakovy originální lepty a rytiny dosahují vysokých cen a velká muzea v Londýně, Paříži, New Yorku, Chicagu, Praze, Berlíně a Vídni vlastní jeho díla ( v Čechách je zastoupen například - Muzeum města Brna, Muzeum města Ústí nad Labem - Městské muzeum, Národní galerie v Praze, Židovské muzeum v Praze, Moravská galerie v Brně atd.).
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž), Výtvarné centrum Chagall Ostrava (Ostrava-město),
2003 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2003 (XI. Pau – Pop), Výtvarné centrum Chagall Ostrava (Ostrava-město),
2015 Na Sibiř!/Nach Sibirien! (Německočeští výtvarní umělci v první světové válce na východní frontě a v sibiřském zajetí / Deutschböhmische bildende Künstler im Ersten Weltkrieg: an der Ostfront und in sibirischer Gefangenschaft), Oblastní galerie Liberec.