Obraz - Kostel svatého Jiří Aldašín. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Josef Procházka.
Rozměry včetně rámu cca 49 cm x 38 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika zřejmě fix s akvarelem na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl nakreslen přibližně v letech 1940-60.
Obraz bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Josef Procházka
* 19. 5. 1908, Zderadiny, Kácov (Kutná Hora)
† 31. 1. 1989, Český Brod (Kolín)
dirigent, sbormistr, pedagog, zpěvák, malíř, odbojář, herec
Absolvent učitelského ústavu v Kutné Hoře. Učitel na Černokostelecku. Od r. 1937 člen Pěveckého sdružení pražských učitelů. V Kostelci nad Černými Lesy obnovil činnost pěveckého sboru Lumír. Při své pedagogické profesi se souběžně vzdělával pěvecky i v oboru malířství u Oldřicha Blažíčka a Viléma Preise. V r. 1940 se zapojil do protinacistického odboje. Za tuto činnost byl zatčen a vězněn do r. 1945. V l. 1945-1950 osvětový inspektor v Kutné Hoře. V l. 1952-1973 řídil kutnohorský Učitelský smíšený pěvecký sbor. Autor mnoha kreseb a olejomaleb, zejména krajin a květinových zátiší. Své obrazy vystavoval na různých místech v Čechách.
Kostel svatého Jiří (Aldašín)
Kostel svatého Jiří na Aldašíně je jedinou stavbou, která z této zaniklé vesnice zůstala stát. Barokní kostel je spolu s hřbitovem obrostlý smrkovým lesem. Původní dřevěný kostelík z počátku 13. století (zjištěný při archeologickém průzkumu v letech 2005–07) byl nahrazen raně gotickým kostelem z konce 13. století. Přestavěn byl v polovině 14. století a následně vysvěcen 21. dubna 1352 světícím biskupem Heřmanem. Hřbitov se svatyní sv. Jiří se nachází poblíž Jevan u Kolína. Lesní samota Aldašín je od znovuvzkříšení kostela sv. Jiří na konci 18. století proslulým poutním místem. U kostelíku se nachází márnice.
Kostel byl obnoven v roce 1729 a zasvěcen sv. Jiří. Nepravidelný půdorys dokazuje, že při přestavbě byly zachovány podstatné části původních obvodových stěn. Roku 1771 byla znovu postavena hranolovitá věž, od té doby má kostel nynější podobu. Byl opravován roku 1907, kdy do něho byla dána dlažba, byla postavena nová kruchta a ze sakristie byly vybudovány dveře na hřbitov.
Na hřbitově naleznete hrob rodiny skladatele Svobody či hrob scenáristy Jana Špáty.
Aldašín, původně Udašín podle zakladatele Udaše, byl obýván už velmi dávno. Archeologové tady nalezli popelnice a keramiku z dob před zpustnutím obce roku 1621.