V HOSPODĚ - HLAVICA FRANTIŠEK

V HOSPODĚ - HLAVICA FRANTIŠEK

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 25. 9. 2024

Jméno autora: Hlavica František
( 23.1.1885 - 16.7.1952 )

Obraz - V hospodě. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř František Hlavica. 

 

Rozměry včetně rámu 33 cm x 27 cm, rám je úzký, místy má otluky. Zřejmě kresba tuší na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen odhadem v letech 1920-40

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

František Hlavica

 

* 23. 1. 1885, Vsetín

 

† 16. 7. 1952, Vsetín

 

pedagog, malíř

 

Akademický malíř františek Hlavica se narodil ve Vsetíně. Po svých rodičích zdědil umělecké nadání, jeho otec František Jan Hlavica (1859-1938) byl řezbář a lidový muzikant, matka Anna se věnovala zpěvu a rovněž oba jeho bratři, Emil Hlavica (1887-1952) a Rudolf Hlavica (1897-1971), byli umělecky nadaní. Rodina Hlavicova byla početná, slavní bratři měli ještě sestry Vincencii a Marii a bratra Evžena.

 

František Hlavica vystudoval Odbornou školu pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí a měl se stát otcovým nástupcem v řemeslné dílně. Avšak touha malovat, kterou u něj již v dětství objevil učitel Matouš Václavek, ho nakonec dovedla až na Akademii výtvarných umění v Praze do malířské speciálky profesora Hanuše Schwaigra, kam nastoupil po roční přípravce r. 1902. Začátky byly pro nadějného studenta, který však pocházel ze skromných poměrů, krušné, postupně ale získal stipendium a na jeho stranu se postavilo i několik vlivných mecenášů.

 

Po ukončení studií nastoupil František Hlavica vojenskou službu k 75. pěšímu pluku v Praze a ještě před vypuknutím první světové války procestoval Itálii a Španělsko. Válku strávil na ruské frontě, kde prodělal i boje v zákopech, malování ale nezanechal. Koncem r. 1917 byl převelen do Krakova, kde se při práci v tiskárně naučil techniku litografie. Byl raněn do pravé ruky a konec války strávil ve Vídni. Po válce se usadil v Brně.

 

Společně se svými bratry sochaři patřili k vedoucím osobnostem brněnského kulturního života. R. 1924 zachytil první návštěvu T. G. Masaryka na Masarykově univerzitě a poté byl pozván na prezidentovo letní sídlo v Topolčiankách, kde Masaryka, a o rok později i jeho rodinu, portrétoval. Díky přátelství s rodinou Masaryků procestoval Francii a Velkou Británii, kde byl hostem Jana Masaryka. Za život se naučil plynule mluvit šesti jazyky.

 

Roku 1929 byl jmenován profesorem krajinářského a figurálního kreslení na Vysokém učení technickém v Brně. Dál jezdil na Valašsko do Nového Hrozenkova r. 1931 si postavil podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče chatu na Kohútce, která však vzápětí vyhořela a musela být obnovena. Měl zde dostatek času i inspirace pro básnění a malování.

 

Během hospodářské krize 30. let pomáhal svým sourozencům, avšak brzy sám začal mít zdravotní problémy. R. 1938 se František Hlavica stal děkanem fakulty architektury a pozemního stavitelství na VUT v Brně. Zemřel ve Vsetíně r. 1952 ve věku 67 let. Jeho akvarely a oleje jsou součástí řady veřejných i soukromých sbírek a byly obdivovány na mnoha výstavách.

 

ZUDROJ: osobnostivalasska.cz/...ca/

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení