Obraz - Ptačí schody v Teplicích. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Antonín Lábr. Zezadu obrazu je uveden autor, název obrazu, datace, technika a věnování - viz foto.
.
Ptačí schody v Teplicích
barokní schodiště, které spojuje vydlážděné prostranství s kašnou v severovýchodní části zámecké zahrady s malým vnitřním nádvořím zámku v Teplicích. V blízkosti schodů stojí renesanční Kolostujovy věžičky.
Ptačí schody vznikly v 17. století, kdy spojovaly malou zahrádku na nádvoří zámku s níže stojícím domkem zahradníka a voliérou pro ptáky.
Po II. světové válce se Ptačí schody staly místem kde se konaly různé koncerty a vystoupení pro lázeňské hosty. V osmdesátých letech minulého století došlo k úpravám okolí Ptačích schodů. Z domku zahradníka a voliéry vznikla restaurace a vinárna.
Rozměry včetně rámu cca 66 cm x 54 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Lavírovaná kresba na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl nakreslen v roce 1970.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Antonín Lábr
* 4. 6. 1917, Linhartské Vážany
† 2015
malíř, umělecký kovář, mozaikář
Pět let studoval na brněnské Škole uměleckých řemesel, kde ho učil grafik Petr Dillinger a malíř Emanuel Hrbek. Roku 1937 začal pracovat jako malíř a grafik v reklamní kanceláři REDOPA v Bratislavě. Pracoval jako metalograf ve vsetínské zbrojovce, ale v roce 1941 usoudil, že by mohl pokračovat ve studiích na uměleckoprůmyslové škole. Byl žákem profesora Josefa Nováka v jeho speciálce, ale po necelých dvou letech okupanti zavřeli i tuto školu. Strávil dva měsíce ve vazbě kvůli tomu, že podstrčil lidem v koncentračním táboře kousek jídla. Se studii skončil až po válce.
Zůstat v Teplicích se rozhodl po roce 1947, zde pracoval v Regionálním muzeu. První prací bylo přestěhování sbírek do konfiskovaného zámku Clary-Aldringenů. Spravoval grafické sbírky, jako výtvarník instaloval výstavy i expozice, navrhoval plakáty i grafickou úpravu publikací. V průběhu tří desetiletí založil tradici expozice gotického a barokního umění, která ač dnes již obsahem změněná, patří k pokladům teplického muzea. V teplickém muzeum působil do roku 1977.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění, Český fond výtvarných umění Praha,
1999 Výtvarné Ústí (Kronika výtvarného života v Ústí nad Labem ve 20. století 1918-1998), Město Ústí nad Labem,
2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (VII. L – Mal), Výtvarné centrum Chagall Ostrava,
2018 Czech and Slovak Photo Publications 1918-89 České a slovenské fotografické publikace 1918-1989, Steidl Publishers Göttingen.