NA POTOCE U SOBĚTUCH CHRUDIM - LINHART RUDOLF

NA POTOCE U SOBĚTUCH CHRUDIM - LINHART RUDOLF

 

29990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 11. 2024

Jméno autora: Linhart Rudolf
( 30.3.1895 - 7.2.1968 )

Obraz - Na potoce u Sobětuch Chrudim. Signován a datován vlevo dole - viz foto. Zezadu obrazu je uveden autor, rok a název díla - viz foto. Autorem je ceněný akademický malíř Rudolf Linhart. Obraz galerijní kvality a velikosti. Jeden z největších obrazů, který jsem od tohoto malíře viděl v prodeji. Na první pohled je vidět, že Rudolf Linhart si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Sobětuchy

 

Nejstarší písemná zmínka o obci se nachází ve spisech Regesta diplomatica, kdy na listině z roku 1272 je mezi svědky podepsán zeman Boleslav ze Sobětuch. Obec byla od nepaměti rozdělena na dva díly, které původně patřily pod správu dvou kláštěrů, kláštera sv.Jiří a kláštera ve Vilémově. Po husitských válkách však církevní majetek přechází do světských rukou. Posledním feudálním majitelem první části obce byl kníže František Josef Auersperg. Druhá část byla v průběhu let přivtělena ke Stolanům, s nimiž měla společného rychtáře i majitele. Posledním pánem byl kníže Kinský.
Osada Pouchobrady vznikla okolo poplužního dvora, který byl sídlem staré vladycké rodiny Pouchobradských z Pouchobrad. Nejstarším známým držitelem byl Jindřich z Pouchobrad, který roku 1415 pověsil svoji pečeť k stížnostnímu listu na protest proti upálení Mistra Jana Husa. Název osady se odvozuje od slovesa puchnouti a brada, což je spojení znamenalo osadu lidí, kterým napuchují, otékají brady. Kostel Nejsvětější Trojice stával v Pouchobradech již počátkem 14.století a měl faru s farářem. Budova kostela byla původně dřevěná. V roce 1864 však to již byla stavba z cihel, kamene a vápna, vystavěná v gotickém slohu.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 97 cm x 83 cm, rám je původní, vyřezávaný, mohutný, bohatě zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1939.

 

Výborná investice do umění. Dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Linhart Rudolf

 

* 30.3.1895 Chrudim

 

+ 7.2.1968 Chrudim

 

malíř, ilustrátor, iluminátor, písmomalíř

 

Studium - Akademie der bildenden Künste (Akademie výtvarných umění), Vídeň, dále Uměleckoprůmyslová škola, Vídeň (Wien).

 

Působení - Mnichov, Terst, Štýrský Hradec, Hradec Králové, Chrudim.

 

Měl několik souborných výstav v Čechách i na Moravě, naposledy v Jihlavě výstavu svých krajin.

 

Původním povoláním živnostník. Po návratu z 1. světové války cestoval po Evropě, pracoval jako kadeřník v Hradci Králové, později provozoval v Chrudimi vlastní holičství a kadeřnictví a současně maloval.

 

Později se věnoval pouze malířství. Od r. 1948 byl malířem reklam u velkých průmyslových podniků. Jeho zájem se soustředil především na Železné hory a Českomoravskou vysočinu. Namaloval i desítky zátiší a portrétů.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

2001, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VII. L - Mal).

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení