OBRAZ - EMAUZSKÝ KLÁŠTER V PRAZE PŘED BOMBARDOVÁNÍM. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ FOTO. AUTOREM JE MALÍŘ S. GUSTAV MARAN.
MARAN S. G.
narozen 20.8.1886 v Brně, zemřel 1983.
grafik, malíř
studoval v Praze, Prahu si velmi zamiloval, a proto mnoho jeho děl je s pražskou tématikou.
Tomanův slovník strana 417.
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
ROZMĚRY VČETNĚ PASPARTY CCA 38 X 29 CM, ROZMĚR SAMOTNÉHO LEPTU - VIDITELNÁ ČÁST CCA 25,5 X 16,5 CM. LEPT NA PAPÍŘE. OBRAZ JE ZASKLENÝ. CELKOVÝ STAV VIZ FOTO.
OBRAZ JE PŘIBLIŽNĚ Z ROKU 1905.
NA ZADNÍ ČÁSTI OBRAZU JE RAZÍTKO FIRMY KTERÁ OBRAZ ADJUSTOVALA.
JEDNÁ SE O KVALITNÍ DÍLO VYHLEDÁVANÉHO MALÍŘE, TEDY O DOBROU INVESTICI. BUDE OZDOBOU VAŠÍ SBÍRKY A ÚŽASNOU DEKORACÍ KAŽDÉHO INTERIÉRU.
EMAUZSKÝ KLÁŠTER V PRAZE
neboli též klášter benediktinů u chrámu P. Marie a slovanských patronů, zvaný Na Slovanech či Emauzy, byl založen 21. listopadu 1347 českým králem a římským císařem Karlem IV. Lucemburským pro řád slovanských benediktinů. Nachází se v Praze 2 na Novém Městě, na území vymezeném ulicemi Vyšehradská, Trojická, Pod Slovany a Na Slovanech.
Emauzy – jediný slovanský klášter a centrum vzdělanosti ve staroslověnském jazyce v západní evropě v době panování otce vlasti Karla IV. Mezi studenty cyrilometodějského jazyka patřili mistr Jan Hus, Jeroným Pražský a další. Vznikla zde řada iluminovaných literárních skvostů a zejména tzv. Remešský evangeliář, který se přes Cařihrad, dostal až do korunovačního pokladu francouzských králů.
Stavba stála stejné množství peněz jako Karlův most. Stavitel objektu není znám. Chrám ke cti sv. Jeronýma, Cyrila a Metoděje, Vojtěcha a Prokopa a později Panny Marie má některé architektonické prvky a figurální náměty připomínající díla dvorské stavební hutě řízené tehdy Matyášem z Arrasu. Připomíná ho i odvaha postavit neobvyklou mohutnou síňovou budovu bez věží, zobrazovanou později na starých rytinách Prahy. Stavba trvala 25 let včetně vynikající umělecké výzdoby. V levém rohu za oltářem je socha sedící Matky Boží Montserratské, při bombardování kostela v roce 1945 socha jako zázrakem nebyla poškozena a byla odvezena do kostela sv. Ignáce na Karlově náměstí, odkud byla po rekonstrukci vrácena na své původní místo.Nástěnné malby se řadí mezi nejvzácnější památky české gotiky. Křížová chodba – ambit – je vyzdoben párovou malbou, tj. zobrazující výjevy z obou zákonů biblických. Je to druh fresky, která je evropskou raritou a nejcennější památkou zachovanou z gotického období.