Obraz - Ráj. Starší reprodukce signována a datovaná v tiskové ploše vlevo dole - viz foto. Originál je ve sbírkách Národní galerie v Praze.
Klidné, harmonické soužití všech zástupců zvířecí říše, dokonce i jindy útočné šelmy zkrotly: taková byla představa ráje v podání Roelanta Saveryho. Přestože Adam je umístěn daleko pod stromem poznání vzadu, přísluší mu na obraze klíčová role. Praotec všech lidí právě dává jména veškeré zvěři i ptactvu, neboť, jak stojí v Genezi (2,19), "každý živý tvor se měl jmenovat podle toho, jak je nazve".
Rozměry včetně rámu cca 75 cm x 43 cm. Rám je krásně a bohatě zdobený, místy má otluky - viz foto. Starší reprodukce na kartonu. Celkový stav - viz foto.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Roelandt Savery
Jedním z nejoriginálnějších a nejosobitějších malířů, jenž pracoval v císařských službách, byl Vlám Roelandt Savery (1578-1639). Císař Rudolf II. si ho kolem roku 1604 povolal, aby šířil malířský styl Pietera Bruegela staršího, císařova oblíbeného mistra. Savery dovedl Bruegela, jednoho z nejslavnějších nizozemských mistrů, tak obratně napodobit, že jeho kresby byly ještě donedávna pokládány za autentické výtvory Pietera Bruegela staršího.
Praha byla v době Rudolfovy vlády živé kosmopolitní centrum, kde působili nejvýznamnější vědci, umělci a myslitelé ze všech koutů Evropy. Savery se s pražským prostředím rychle sžil a pro císaře vytvářel scény ze života prostého lidu (např. pijáky piva), romantické lesní scenérie vzniklé v okolních lesích a také maloval zvířata z pověstných císařových zvěřinců a voliér – Savery např. zachytil exotické papoušky, z Nové Guiney dovezené kasuáry či dokonce vzácného blbouna nejapného, nemotorného ptáka, jenž byl již v 17. století vyhuben. Tato unikátní zobrazení pitoreskní atmosféry starobylé Prahy i zpodobnění zvířat, viděných Saveryho zvláštním pohledem, pražská expozice ukáže.
ZDROJ: kudyznudy.cz (Olga Kotková)