STAROMĚSTSKÁ RADNICE (STRANA VÝCHODNÍ) - JANSA VÁCLAV - REPRODUKCE

STAROMĚSTSKÁ RADNICE (STRANA VÝCHODNÍ) - JANSA VÁCLAV - REPRODUKCE

 

1490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 11. 2024

Jméno autora: Jansa Václav
( 21.10.1859 - 29.6.1913 )

Obraz - Staroměstská radnice (strana Východní) (Pragensia). Jedná se o reprodukci obrazu od známého malíře Václava Jansy. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla uprostřed dole - viz foto.

 

Staroměstská radnice

 

byla založena roku 1338. Základem pro stavbu radnice se stal gotický nárožní dům, který do té doby patřil kupci Wolfinovi z Kamene. Dům byl vystaven ve třináctém století, proto je považován za jednu z nejcennějších částí stavby. K domu přiléhala veliká hranolovitá věž, která však nebyla původně tak vysoká, jak by si měšťané představovali.

 

Roku 1364 byly zahájeny stavební práce, které vedly k jejímu navýšení. O dvacet let později byla ve věži zřízena gotická radniční kaple. O její výstavbu se zasloužil významný německý architekt, stavitel, kameník a sochař Petr Parléř.

 

Druhý radniční dům byl k dosavadní stavbě připojen v roce 1360. Jednalo se o budovu na západní straně prvního domu. Zde byla později vybudována radní síň. Síň patří v současnosti mezi nejvyhledávanější místa u uzavírání manželství, neboť dodnes slouží svému účelu. Radní síň je unikátní především díky svému překrásnému dřevěnému stropu. Roku 1410 byl na Staroměstské radnici poprvé spuštěn Staroměstský orloj, díky kterému se radnice stala nejvyhledávanější památkou Staroměstského náměstí. V roce 1458 následovala další rozšíření jižního křídla radnice, tentokrát o takzvaný Mikšův dům.

 

Rozměry včetně rámu cca 43 cm x 33 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Reprodukce na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Samotná reprodukce je přibližně z 80 let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašeho prostoru.

 

Jansa Václav

 

* 21.10.1859 Rovné, Krabčice (Litoměřice)

 

+ 29.6.1913 Černošice (Praha-západ)

 

ilustrátor, malíř, pedagog

 

V Solanech u Lovosic se vyučil na kupce, ale stále se věnoval své zálibě v kreslení a malování. Kvůli studiu pak odjel do Prahy. Byl přijal na akademii výtvarných umění v Praze a z ní později přestoupil na akademii ve Vídni.

 

Chtěl se věnovat malbě figurální. Časté cesty po Čechách a vnitřní touha po vlastenectví ho však vedly ke krajinářství, v němž nakonec našel svůj hlavní obor. Maloval hlavně jižní Čechy a také Krkonoše. Při velké přestavbě Prahy na koci devatenáctého století se zaměřil na obrazy pražských domů a ulic. Pražské ghetto se tehdy asanovalo, bouraly se domy i celé ulice a stavěly se nové budovy. Mnohé z jím zachycených památek již dnes neexistují.

 

V roce 1891 namaloval pro hraběte Harracha dioráma Krkonoš. V letech 1894 - 1895 se podílel na malbě diorámatu Mikoláše Alše Bitva pod Hrubou Skálou. Roku 1898 pomáhal Maroldovi vytvářet Bitvu u Lipan (tzv. Maroldovo panoráma). Mezi lety 1895 až 1899 vznikly jeho akvarely staré Prahy. Uskutečnil souborné výstavy v Topičově salonu v Praze. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách například - Národní muzeum Praha, Zámek Orlík, Orlík nad Vltavou (Písek), Zámek Třeboň (Jindřichův Hradec), Západočeská galerie v Plzni atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1929, Sís Vladimír , Olšanské hřbitovy, Pražská akciová tiskárna, Praha
1940, 1941, 1947, 1949, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v díle našich malířů), Orbis, Praha,
1959, Květ Jan , Má vlast (Česká krajina v našem malířství XIX. a XX. století), Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p., Praha,
1982, Potužáková Jana , Plzeň v dílech výtvarných umělců (Zprávy z krajů), Výtvarná kultura, 6,3,1982,8-9 (kulér),
1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích,
1986, Vlček Tomáš , Praha 1900 (Studie k dějinám kultury a umění Prahy v letech 1890 - 1914), Panorama, nakladatelství a vydavatelství, Praha,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1995, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (A-M),
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, 2000,
2007, Osobnosti Zásmucka, Zásmuky, Zásmuky (Kolín),
2010, Přehled milionových položek vydražených v roce 2009, Ročenka ART+.

Jméno autora: Jansa Václav ( 21.10.1859 - 29.6.1913 )
Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení