KAFKA A GOLDSTEIN - VOBR JAN

KAFKA A GOLDSTEIN - VOBR JAN

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 15. 10. 2024

Jméno autora: Vobr Jan
( 8.2.1942 -

Obraz velká karikatura - Kafka a Goldstein. Autorem je malíř a grafik Jan Vobr. Signován vpravo dole - viz foto. 

 

Rozměry včetně rámu cca 70 cm x 50 cm. Obraz je adjustován do nového rámu. Kombinovaná technika na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně z roku 1970-90.

 

Bude úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

Jan Vobr

 

* 8. 2. 1942, Praha

 

sklářský výtvarník, karikaturista, bývalý pedagog

 

„Jan Vobr se narodil 8. 2. 1942 v Praze na Královských Vinohradech, ale většinu života prožil a prožívá v Novém Boru. Jak se pražský bohém, účastník hospodských uměleckých debat, ze kterých vznikala tvorba mimořádných 60. let, dostal do takové výspy? Důvod je průhledný – bylo to sklo.

 

S karikováním profesorského sboru začal už na jedenáctiletce, ale k portrétní kresbě se vrátil daleko později. A to ještě oklikou. Z jednoduchých skic vypracoval složité technické předlohy pro vzorování, a tak ve sklářské huti vznikaly nejdříve vypískované reliéfy a později plastické hlavy. Jeho tvorba dokazuje, že fantazie umělce dokáže vyprovokovat fantazii diváků. V roce 1990 byl osloven, aby dodal karikatury velkých osobností kultury. Z projektu sešlo, ale zpracované kresby i texty se o dva roky později objevily na autorově výstavě v pražské Malostranské besedě a po té byly publikovány v časopisech věnujících se kreslenému humoru i v regionálním tisku.

 

Na této výstavě vidíme, jak kreslí a co kreslí, protože je špičkový portrétní karikaturista i kreslíř humoru. Ale z toho nepoznáte, že je snad jediným sklářem karikaturistou na světě. Jeho skleněná plastika Hemingwaye je nejen jeho podobou, ale i apokryfem, protože mu vous nahradil kostrou ryby, evokující jeho román Stařec a moře. Bustou Jaroslava Haška jsou modifikované půllitry, a tak bych ve výčtu mohl pokračovat. Ale nás dneska tolik nezajímá emeritní učitel výtvarného umění a tvůrčí praxe na sklářském učilišti, ale bravurní kreslíř, který dokáže ve svých kresbách zachytit atmosféru, dokáže pracovat s pointou a hlavně neumí myslet prvoplánově. Jeho kreslený humor má intelektuální podtext, ale pobaví všechny vrstvy společnosti.

 

V portrétní karikatuře pak dokáže nejen dokonale ve zkratce vystihnout podobu, ale pomocí výrazu či přidaných atributů i charakter či tvorbu osobnosti. Pracuje často v cyklech, z nichž asi nejdůležitější je oslovení jazzem. Ve svých kreslených příhodách ze života slavných lidí, nebo historických příběhů, apokryfech, dokazuje nejen, že je všestranně encyklopedicky vzdělaný, sečtělý, ale že dovede pochopit podstatu příhody či příběhu a představit ji ve zkratce na jednom obrázku. Dokáže psát fejetony i medailonky slavných lidí, obzvláště umělců – dokáže si je i ilustrovat tak, že ilustrace není popisná, přináší totiž nový nápad, který psané slovo obohacuje. V Novém Boru, tomto hlavním městě našeho sklářství se stal nejdříve patriotem v tom nejlepším smyslu slova a po osmadevadesátém se stal i radním.

 

Na veškeré jeho tvorbě je znát, že je to člověk s názorem, který se umí dívat kolem sebe a dokáže současnýma očima vidět nejen co se děje teď kolem něho, ale i najít historické souvislosti. To, že zasahuje do celé řady výtvarných i literárních oblastí mu nepřekáží v tom, dělat vše svým vlastním jedinečným rukopisem. Jan Vobr je kreslířem, který při zobrazení tváře hledá v ní, i v prostředí, do kterého ji usadí, vyjádření tvorby, života a doby, do které osobnost patří. Jsou to encyklopedické příběhy, životní anekdoty, jemná ironie tu stírá patos jejich slávy a zdůrazňuje jejich člověčenství."

 

Josef Kobra Kučera, jehož citací (z katalogu k výstavě J. Vobra na 344. Salonu kresleného humoru v r. 2006 v Malostranské besedě a z publikace „Mě na kolena nesrazíte", vydané Městem Nový Bor v roce 2002) bylo v tomto článku použito, o něm řekl, že má průzračnou povahu jako sklo. To je jedno z toho, co mne na Janu Vobrovi fascinuje. Samozřejmě kromě jeho obrovského přehledu a všestrannosti, moudrosti, nadhledu, úžasné schopnosti přijímat věci tak jak přijdou, schopnosti pozorovatele a vypravěče nevyjímaje. Ta jeho „průzračnost" určitě přispívá i k tomu, že je dobrým humoristou. Protože jak pravil Charlie Chaplin: Pravým humoristou může být jen ten, kdo má z celého srdce rád lidi. A to si myslím, že Jan Vobr má.
ZDROJ: Šenovské listy Říjen 2015 - Josef Kobra Kučera / Helena Braunová

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

2009 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2009 (XX. Vil – Vz), Výtvarné centrum Chagall Ostrava.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení