Obraz - Jménem Páně Jan Žižka. Starší grafika, signována v tiskové ploše.
Rozměry včetně rámu cca 49 cm x 40 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Starší grafika na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Mikoláš Aleš
* 18. 11. 1852, Mirotice (Písek)
† 10. 7. 1913, Praha
ilustrátor, malíř
Zručný ilustrátor, kreslíř a dekoratér byl autorem asi 8000 nejrůznějších kreseb, náčrtů, kartonů, ilustrací a několika desítek olejomaleb. Mikoláš Aleš se narodil v jihočeských Miroticích a kreslit začal už v útlém dětství. Po studiích v Písku byl v roce 1869 přijat na pražskou Akademii výtvarných umění. V roce 1879 si vzal za ženu Marinu Kailovou, svou lásku z dětství, a také společně s Františkem Ženíškem vyhrál soutěž na výzdobu foyer Národního divadla. Aleš předložil návrh na čtrnáct lunet, které pod souhrnným názvem Vlast zobrazují motivy z českých bájných a raných dějin. Přestože lunety nakonec malovali jiní a přátelství se Ženíškem se kvůli tomu rozpadlo, cyklus Vlast vyvolal zasloužený obdiv.
V roce 1887 stál Mikoláš Aleš u zrodu Spolku výtvarných umělců Mánes a stal se jeho prvním zvoleným předsedou. V roce 1908 byl oceněn členstvím v České akademii věd a umění a při oslavě 60. narozenin byl jmenován pražským měšťanem.
Mikoláš Aleš se rovněž proslavil jako skvělý ilustrátor. Ilustroval knihy Františka Ladislava Čelakovského či Aloise Jiráska, slabikáře, čítanky, učebnice i hrací karty, téměř v žádné české domácnosti nechyběl jeho Špalíček pohádek, pověstí a přísloví. Kreslil také rozsáhlé cykly na motivy lidové poezie a drobné ilustrace pro řadu různých časopisů, například pro Květy, Šotka, Světozor, Humoristické listy či Zlatou Prahu. Podle vzpomínek svých blízkých často kreslil doma v kuchyni, pro větší práce však využíval ateliér ve Vrtbovské zahradě na Malé Straně.
Méně známé jsou Alšovy návrhy domovních fasád, štítů, sgrafit a lunet či výzdoby interiérů, které často vzešly ze spolupráce s architektem Antonínem Wiehlem. Bohatě zdobené výjevy objevíte jak na řadě pražských domů (například Rottův dům na Malém náměstí, Wiehlův dům na Václavském náměstí), tak v Plzni (dům U Červeného srdce na náměstí Republiky), Písku, Strakonicích, Vodňanech či na fasádě Slovenského domu ve slovenské Skalici.
Mikoláš Aleš zemřel na mozkovou mrtvici a je pohřben na Vyšehradském hřbitově. Bustu na jeho náhrobku vytvořil sochař Bohumil Kafka.