Obraz - Begonie. Jedná se o reprodukci obrazu od známé malířky Gasteiger Anny Karoliny Sophie. Signován vpravo dole - viz foto.
Begonie s vláknitými kořeny mají obvykle listy okrouhlé, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdčité se zubatými konci. Listy se také liší, mohou být tmavě nebo naopak světle zelené a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohatá květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květy různě ozdobené – zvlněné nebo třepenité. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené. Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo truhlících. Můžeme je však pěstovat i na záhoně, je však třeba je doma předpěstovat. Patří mezi nemrazuvzdorné rostliny, jediný druh begonie zimovzdorná (B. grandis) přežije mrazy, ale jen pod pokrývkou. A jediný druh – voskovka (B. semperflorens) se pěstuje pouze jednu sezónu jako letnička.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 58 cm x 48 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Reprodukce na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Reprodukce je odhadem z let 1950-70.
Bude pěknou dekorací Vašich prostor.
Gasteiger Anna Karolina Sophie ( za svobodna Anna Karolina Sophie Meyer (také Mayer))
narozena - 26.února 1877 v Lübecku
† 16 prosince 1954 v Mnichově
německá malířka
byla dcerou architekta a pravnučka Joseph Christian Lillie. Už jako mladá dívka byla fascinována nizozemskými malíři 17. století. V roce 1894 odešla do Mnichova, kde studovala na Královské akademii výtvarných umění. Jako studentka Julia Exter potkala sochaře Matyáše Gasteigera. Umělkyně malovala hlavně v Dachau regionu, hlavně v přírodě, krajině a opakovaně malovala květinová zátiší.
V roce 1902 koupil pár Gasteigerů pozemek v Holzhausen am Ammersee a na velkém pozemku postavili letní dům. Dům brzy přitahoval další umělce na toto nádherné místo a tak zde vznikla za čas malá kolonie umělců. Ve své postavené vile roku 1919 v Gern mnichovské čtvrti, dvojice hostila mnoho umělců a festivalů.
Malířka měla řadu výstav - mimo jiné výstavy v Drážďanech, či v Mnichově.
Její rukopis byl volný a živý. Často zobrazovala velké kytice ve vázách. V roce 1933 a 1939 publikovala květinový kalendář. Obvykle malovala proti světlu, na hladkém leštěném lesklém stole, ve kterém se kompozice následně odráží. Většinou preferovala malbu olejem. Její témata se v průběhu času málo měnila, kompozice v pozdějších pracech však byla poněkud rigidní a barevné nálady méně výrazné.
VÝTVARNICE V DOKUMENTECH:
Wulf Schadendorf : Muzeum Behnhaus . Dům a jeho pokoje. Malířství, sochařství, řemesla (= Lübeck Muzeum katalogy 3). 2. Rozšíření a přepracované vydání. Muzeum výtvarných umění u. Kulturgeschichte d. Hanzovní město, Lübeck 1976, p 59,
Elmar D. Schmid / Sabine Heym: Mathias a Anna Gasteiger Dachau v roce 1985,
Bruckmanns lexikon mnichovské umění. Mnichov malíři 19. / 20. Století, Svazek 5, Mnichov 1993, pp 271-273.