PRAHA NOČNÍ HRADČANY - ŠIMON PAVEL

PRAHA NOČNÍ HRADČANY - ŠIMON PAVEL

 

2990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Šimon Pavel
( 16.6.1920 - 26.6.1958 )

Obraz - Praha noční Hradčany (Pragensia). Autorem je akademický malíř a grafik Šimon Pavel. Signován vpravo dole - viz foto. Technika vlevo dole - viz foto.

 

Hradčany

 

Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město a Menší Město - Malá Strana. Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém Kolem roku 1320 byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. roku 1784 se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.

 

Rozměry včetně rámu cca 46 cm x 34 cm. Rám je úzký, místy má otluky - viz foto. Linoryt na papíře. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně z let 1940-58.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Šimon Pavel

 

* 16.6.1920 Praha

 

+ 26.6.1958 Praha

 

ilustrátor, grafik, malíř, typograf

 

Studium: Akademie výtvarných umění Praha (1938-39, Antonín Pelc, Tavík František Šimon, 1945-46 Vladimír Pukl).

 

Syn Tavíka Františka Šimona.

 

Zpočátku se věnoval zejména malbě (architektura, krajina, žánrová i figurální malba), později se soustředil výhradně na plakátovou tvorbu, knižní grafiku, ilustraci a volnou i drobnou grafiku. Ve volné grafice často zobrazoval lidskou práci, krajinu, architekturu, oblíbil si donquijotovské motivy a alegorie. Pracoval v cyklech, kde převažovala krajina a náměty z Prahy, později se objevila i architektura a žánrová a kompoziční malba. Byl členem SČUG Hollar. Imponoval svým výtvarným uměním a dokonalou znalostí všech grafických technik. Zvláště měl rád barevné akvatinty, v nichž dosahoval u nás jedinečného mistrovství. Zemřel předčasně po dlouhé nemoci.

 

Absolvoval dlouhou řadu výstav například - Praha - Galerie Hollar, Topičův salon, Pošova galerie, Uměleckoprůmyslové museum, Staroměstská radnice, Mánes, Palác Kinských, Galerie Fronta ale i jinde v ČR například Brno, Zlín, Kladno, Hradec Králové, Litoměřice, Blansko atd., také v zahraničí Museum van het Boek, Den Haag, Bratislava, Helsinky atd. Jeho díla jsou zastoupena v Národní galerii v Praze a v dalších významných sbírkách.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1962, Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých od 1.1.1937 do 31.12.1962), Státní knihovna, Praha,

1964, Hlaváček Luboš M. , Současná československá grafika, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,

1981, Marco Jindřich , O grafice, Mladá fronta, nakladatelství, Praha,

1985, Čubrda Zdeněk , Severočeská grafika, Severočeské nakladatelství, Ústí nad Labem (Ústí nad Labem),

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,

1997, Machalický Jiří , Česká grafika XX. století ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Sdružení českých umělců grafiků Hollar, Praha,

2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta),

2006, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky),

2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení