EXPRESIONISTICKÁ CESTA V KRAJINĚ - ČÁSLAVSKÝ RADOSLAV

EXPRESIONISTICKÁ CESTA V KRAJINĚ - ČÁSLAVSKÝ RADOSLAV

 

9990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 23. 10. 2024

Jméno autora: Čáslavský Radoslav
( 14.3.1925 - 14.6.2012 )

Obraz - Expresionistická cesta v krajině. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je pravděpodobně malíř a grafik Radoslav Čáslavský.

 

Rozměry včetně rámu cca 50 cm x 40 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1962.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Radoslav Čáslavský

 

* 14. 3. 1925, Mladá Boleslav

 

† 14. 6. 2012 Praha

 

grafik, malíř

 

Vyrůstal v romantické krajině v Bělé pod Bezdězem. Svůj pozdější pracovní život strávil v Praze, kam se odstěhoval ve 40. letech a vyučil se chromolitografem. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (od roku 1945) v ateliéru dekorativní malby pod vedením Emila Filly, jehož vliv prostupoval jeho díly. Byl přijat do spolku Mánes a zúčastnil se poslední výstavy, stejně tak jako Výstavy mladých nebo expozic žáků Fillovy školy v Turnově a Jičíně. Od roku 1957 pracoval jako výtvarník na výstavách a expozicích pro muzea v Bělé pod Bezdězem, v Doksech, pro Vojenské historické muzeum v Praze na Hradčanech a ve Kbelích. Po léta působil jako pedagog, naposledy na střední umělecko-průmyslové škole v Praze na Žižkově. 1960 – 1990 maloval krajiny v oblasti na Sázavě – Rataje nad Sázavou – Ledečko „Ratajské motivy" vystavoval samostatně v říjnu – listopadu 1989 v Praze a v dubnu 1990 v Týnci nad Sázavou, v Ratajích nad Sázavou. Další samostatné výstavy: např.: KD v Praze 5, v Bělé pod Bezdězem, naposled v r. 2011 v Praze ve studiu Brick. Zúčastnil se také poslední výstavy žáků Fillovy školy v Kladně v roce 2008.

 

Čáslavského dílo je stylově značně rozmanité, protože za svůj život vystřídal mnoho poloh. Jako žák Filly pronikl do expresionismu, díky kterému mohl dodat svým myšlenkám tvar a přidat napjatou atmosféru. Tato poloha se v jeho díle objevovala prakticky až do konce. Přidávala se k ní fascinace surrealismem, bohatým na tajemné objekty a prostředí. Až když vyčerpal možnosti konkrétního umění, začal v duchu abstrakce kombinovat syté barevné plochy. Ty vedle sebe neumisťoval v harmonické geometrii, ale v podivných mlhovinách, u kterých divák mohl předpokládat zrod nových věcí.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n. p. (SNKLHU), Praha,

1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,

1998 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–1997 (I. A – Č), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení