Obraz - Večer v Pompeji. Autorem je akademická malířka a grafička Milena Diblíková. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uvedena autorka, název díla a technika - viz foto
Rozměry včetně rámu cca 68 cm x 51 cm, rám je dřevěný, místy má otluky. Olej na kartonu. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1984.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Milena Diblíková
* 22. 2. 1928
grafička, malířka, ilustrátorka
Členkou skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU).
Výstavy - 1971 Malíři na cestách, Galerie U Řečických Praha, 1979/09 - 1979/10 Výtvarní umělci dětem Praha, 1988/07/08 - 1988/08/07 Salón pražských výtvarných umělců '88, Park kultury a oddechu Julia Fučíka Praha, 2021/12/23 - 2022/01/31 Pohled do Archivu 15 – PF, DOX, Malá věž Praha atd.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1984 Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění.
Pompeje - Itálie
Pompeje jsou rozsáhlá archeologická lokalita na místě bývalého bohatého antického města asi 30 kilometrů jihovýchodně od Neapole.
Původně řecké město ovládli roku 200 př. n. l. Římané a přeměnili jej na jedno z nejvýznamnějších obchodních center v Kampánii. Vydělávalo především na výrobě a vývozu olejů a rybích produktů a brzy se stalo oblíbeným luxusním letoviskem bohatých patricijů. Jeho sláva však skončila již v 1. století n. l. V roce 63 přišlo zemětřesení, které poničilo množství budov, a o 16 let později dokonal jeho zkázu výbuch Vesuvu. Ze sopky několik dnů vycházel kouř a popel, který patrně většinu z 20 tisíc obyvatel varoval, takže výbuch město zastihl částečně evakuované. V osudný den domy zavalilo 6 metrů vulkanického popela a pemzy a pod zhroucenými střechami se toxickými plyny zadusilo asi 2000 lidí.
Celá katastrofa patrně proběhla velmi rychle, neboť zastihla obyvatele Pompejí uprostřed každodenních činností, díky čemuž později archeologové získali množství informací a o životě v antických městech. Část osídlení byla objevena roku 1600, ale systematické vykopávky začaly až v roce 1748 a trvají dodnes. Za tu dobu se podařilo odkrýt velkou část Pompejí. Návštěvníci tu mohou žasnout nad vybaveností a luxusem. Odkryty byly např. ulice lemované základy domů, rozestavěný hotelový komplex, cvičiště, velké divadlo, tržnice a vyhřívaný plavecký bazén, jehož stěny byly zdobené erotickými freskami. V některých částech se dochovaly i graffiti na zdech, sochařská a malířská výzdoba domů a mozaiky, které jsou umístěny v muzeu v Neapoli.
Za pozornost tu stojí např. jedna z nejdůležitějších starověkých silnic Via dell´Abbondanza, obklopená množstvím hostinců, dům bohatého patricije, pojmenovaný podle drobné bronzové sošky fauna, či částečně zrekonstruovaná vila Vettiů, patřící osvobozeným otrokům, z nichž se stali bohatí kupci. Mimo hlavní areál stojí nejlépe zachovalý palác Villa dei Misteri, kde byly mladé ženy zasvěcované do Dionýsových mystérií.