MALBA NA SKLE 2 - MIHULOVÁ JANA

MALBA NA SKLE 2 - MIHULOVÁ JANA

 

9840 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 26. 11. 2024

Jméno autora: Mihulová Jana
( 7.8.1952 -

 

 

PŘEKRÁSNÁ MALBA NA SKLO. SIGNOVÁN VPRAVO DOLE - VIZ. FOTO. AUTORKOU JE CENĚNÁ, VYHLEDÁVANÁ AKADEMICKÁ MALÍŘKA JANA MIHULOVÁ.
 

ROZMĚRY RÁMU CCA 37 X 37 CM. CELKOVÝ STAV VIZ. FOTO.
 

DÍLO JE Z ROKU 1994.
 

MÁM VYSTAVEN JEŠTĚ JEDEN PÁROVÝ OBRAZ, MÁ PODOBNÉ TÉMA, STEJNÉ ROZMĚRY, TECHNIKU, RÁM ATD.


VÝBORNÁ INVESTICE DO UMĚNÍ. AKTUÁLNĚ SE DÍLA JANY MIHULOVÉ BĚŽNĚ POHYBUJÍ V ROZMEZÍ 15-25 TISÍC. DÍLO TAKTO KVALITNÍ MALÍŘKY BUDE STÁLE STOUPAT NA CENĚ, NAVÍC BUDE PERLOU VE VAŠÍ SBÍRCE. ORIGINALITU PLNĚ ZARUČUJI VRÁCENÍM PENĚZ.

 

 

JANA MIHULOVÁ

Titul: akad. mal.
Národnost: česká
Narození: 07.08.1952
Narozena: Hranice (Přerov)

 

 

Ak. mal. Jana Mihulová se již od studentských let pohybuje ve světě sklářského umění v ojedinělém postavení. Po absolvování Střední průmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově pokračovala v dalším studiu na PWSSP ve Wroclawi – současná AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ im. Eugeniusza Gepperta, kde také získala diplom v ateliéru profesora Zbigniewa Horboweho a profesora Ludwika Kiczury. Při profilování vlastní autorské estetiky prošla tehdy výjimečnou zkušeností, která ji umožnila propojit znalosti z českého a polského sklářského školství i uměleckého prostředí. V české škole se dokonale seznámila s technikou malování skla, polská jí nabídla širší rozhled v otázkách smyslu tvůrčí práce. Od dob vysokoškolských studií se Jana Mihulová účastní výtvarného života jak v České republice, tak v Polsku.

 

Díky tomu se postupem času stala rovněž iniciátorkou řady vzájemných uměleckých kontaktů, které významně přispěly k bližšímu poznaní sklářských výtvarníků, pedagogů a studentů obou zemí. Sama se zúčastnila několika sympozií v Polsku a řadu svých prací tam také realizovala. Ostatně i většina exponátů současné výstavy pochází v základním skleněném tvaru z Polska a jejich dotvoření v Liberci, kde Jana Mihulová celá léta žije a tvoří, je jen dalším potvrzením „bilaterálního“ původu její tvorby.

 

Techniku malovaného skla využívá autorka od středoškolských studií dodnes. Je to technika, která má v severních Čechách hlubokou tradici. Stejně jako tzv. podmalba, což je varianta malování, kdy se dekor nanáší na spodní stranu tabulového skla nebo na vnitřní plochu duté nádoby. Jana Mihulová prostřednictvím těchto rafinačních postupů vytváří řadu barevně rozmanitých abstraktních kompozic, které výtvarně i symbolicky ozvláštňují několik základních typů skleněných předmětů – kuželů, kamenů, „stolů“ a v poslední době také komponovaných objektů s dominantními trojúhelníkovitými motivy. Povrchní divák by možná mohl mít pocit, že varieta objektů je poněkud omezená, nicméně jejich barevnost a výtvarné pojetí tyto práce násobí a propůjčují každé z nich nejenom originalitu, ale i odlišný význam.

 

Pro Janu Mihulovou je nesmírně důležitým inspiračním zdrojem příroda. Má velice ráda Jizerské hory, které jsou „za humny“ města, v němž žije, ale pro inspiraci a tvůrčí posilu jezdí především do Orlických hor, kde má své generační kořeny. V bezprostředním kontaktu se zdejším horským prostředím nachází navíc souznění s pocity dávných Keltů, kteří spontánně uctívali přírodní síly. V dnešním až příliš komerčním a racionálním světě to může vypadat jako útěk od reality, ale na druhé straně to stejně tak může být podnět k hledání zapomenuté cesty k smyslu života. A také výzva k opakovanému hledání adekvátního výrazu vlastního uměleckého projevu.
Ve skleněných objektech - stejně jako v obrazech - Jany Mihulové nacházíme kromě inspiračních zdrojů z přírody a z ohlasů keltských tradic také nepřehlédnutelné uplatnění elementárních prvků geometrie.

 

Toto zdánlivě nesourodé společenství má v tvorbě Jany Mihulové svou logiku i opodstatnění ve jménu jakéhosi novodobého postexistencialismu. Její dílo manifestuje osamělost dnešního člověka, připomíná ztrátu obecného pocitu sounáležitosti s tradicí minulosti a deklaruje touhu po jasně definovaných jistotách skutečnosti. Tento umělecký program krystalizuje v průběhu let od prvních „Kuželů s vnitřními krajinami“ a „Menhirů“, přes expresivní kombinace skla se slisovanými dráty a kovy až po sérii „Obětních stolů“.

 

Všechna tato díla si pod svou výtvarnou formou nesou tichá poselství, která jsou určená každému, kdo je ochoten se na chvíli pozastavit a snažit se je pochopit.

Zdroj: Oldřich Palata

 

 

Výstavy:

1977 - Gallery BWA, Wroclaw, Poland
1977 - The Museum of Academy of Fine Arts, Wroclaw, Poland
1977 - Gallery BWA, Warsaw, Poland
1979 - Gallery Mánes, Prague, Czech Republic
1980 - Berlin, Germany
1980 - Riga, Estonia
1980 - Petersburg, Russia
1981 - Regional Gallery, Liberec, Czech Republic
1985 - Center of Polish Culture, Prague, Czech Republic
1987 - Gallery Mánes, Prague, Czech Republic
1988 - Church of The St. Virgin Mary, Ústí nad Labem, Czech Republic
1991 - Nice, France
1993 - North Bohemian Museum, Liberec, Czech Republic
1996 - Regional Gallery, Walbrzych, Poland
1998 - Museum of Arts, Milan, Italy
1999 - Regional Gallery, Walbrzych, Poland
1999 - Gallery of Glass and Ceramic, Wroclaw, Poland
2000 - Gallery of Glass and Ceramic, Wroclaw, Poland
2000 - Gallery Bram Art, Bramslew Hobro, Denmark
2001 - Art Copenhagen, Kunstmesse Copenhagen, Forum Copenhagen, Denmark
2001 - Takasaki Museum of Art - 300 Years of Czech Decorative Art, Japan
2001 - Gallery Minea, Karlovy Vary, Czech Republic
2002 - Secondary School of Applied Arts for Glass making, Kamenický Šenov, Czech Republic
2002 - Gallery Minea, Karlovy Vary, Czech Republic
2003 - Lower Sibesian Art Exhibition, Glass 2003, Wroclaw, Poland
2003 - 400 Years of Bohemian Glass, Museum Flehite Amersfoort, Netherlands
2007 - Jana Mihulová - Glass, Rector of the Academy of Fine Arts Prof. Jacek Szewczyk - Drawings
Technical University of Liberec - Gallery N, Jablonec nad Nisou, Czech Republic
2007 - Lumen, lumen II... Basilica of the Most Holy Trinity, Dominican 00 monastery, Kraków, Poland
2009 - 400 Years of North Bohemian Glass, Kulturelles Forum, Langenfeld, Germany
2011 - Jana Mihulova - Paintings in glass, Gallery BWA, Wroclaw, Poland

 


Zastoupení ve sbírkách:
North Bohemia Museum, Liberec, Czech Republic
The Museum of Academy of Fine Arts, Wroclaw, Poland
Regional Gallery, Castle Ksiaz, Walbrzych, Poland
Gallery Bramart, Denmark 

Jméno autora: Mihulová Jana ( 7.8.1952 -
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení