Obraz - Opuštěná Saxonia. Autorem je akademický malíř Bohdan Kopecký. Signován a název díla uprostřed dole - viz foto. Jedná se o velmi kvalitní dílo.
Mostecko - důl Saxonia
Ve 2. polovině 19. století nastává velký rozvoj těžby uhlí, nejprve v hlubinných a v průběhu 20. století v otevřených povrchových dolech ohromných rozměrů. Rozmach těžby uhlí vedl nejprve k výraznému, až několikanásobnému zvýšení počtu obyvatel, a také ke změně jeho národnostního složení. Např. v Třebušicích, kde byly otevřeny velké doly Saxonia I (1879) a Saxonia II (1890), se zvýšil počet obyvatel v letech 1869-1910 více než šestinásobně a podíl Čechů stoupl v původně německé obci na více než 50%. V obci Souš se za stejné období zvýšil počet obyvatel více než desetkrát a Češi zde tvořili více než 80%. V roce 1942 byly zastaveny doly Saxonia I a II v Třebušicích na Mostecku.
Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 23 cm. Rám je dřevěný, místy má otluky - viz foto. Kombinovaná technika, tuš v kombinaci s akvarelem či temperou na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován přibližně v letech 1960-80.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.
Bohdan Kopecký
* 23. 8. 1928, Litomyšl (Svitavy)
† 22. 10. 2010, Litomyšl (Svitavy)
grafik, malíř
Bohdan Kopecký se svou tvorbou řadí mezi největší české krajináře 2. poloviny 20. století.
Absolvent krajinářské malby na Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Otakara Nejedlého (1945–1950). Absolvoval v roce 1950 s vynikajícími výsledky.
Lidskou činností zdevastovaná krajina se stala inspirací pro tvorbu jeho expresivně pojatých obrazů. Životním tématem se stala hornická krajina Mostecka, prostředí města, hlubinných i povrchových dolů. Plně se věnoval malování a objevoval mosteckou krajinu. Stal se uznávaným malířem, pravidelně vystavoval. Jako malíř hornické krajiny byl Kopecký v roce 1965 vyslán na pozvání hornického města Tuzla do Jugoslávie. V témže roce byl natočen krátký film Mostecko očima malíře. V roce 1967 získal Kopecký uznání za ilustrace ke Slezským písním Petra Bezruče v soutěži Nejkrásnější knihy roku 1967. V roce 1968 se Kopecký stal předsedou severočeského krajského výboru SČVU. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa z obavy ze zatčení odjel do Jugoslávie. Když ji procestoval vrátil se zpět do Československa.
Aktivně se zapojoval do dění během tzv. pražského jara, za což během následujících let pykal. V roce 1970 pro své politické názory nebyl přijat do nově vzniklého Svazu českých výtvarných umělců, musel opustit svůj litvínovský ateliér a v roce 1979 se natrvalo odstěhoval do Litomyšle. V rodné Litomyšli v době normalizace nemohl svá díla vystavovat ani prodávat; proto nenacházel inspiraci a maloval jen výjimečně. V roce 1982 podnikl turistický zájezd do Jugoslávie z této cesty pravděpodobně pochází i prodávaný obraz.
Nový podnět k tvorbě nalezl po listopadových společenských změnách při svých cestách na Havajské a Kanárské ostrovy. Obrazy lávových polí s neustálou proměnou sopečné krajiny a snaha proniknout svými díly do nitra Země uzavírají tvorbu Bohdana Kopeckého. Čestného občanství Litvínova, které obdržel v jeden den spolu se slavným hokejistou a trenérem Ivanem Hlinkou, si vždy nesmírně vážil.
Jeho dílo je zastoupeno v mnoha významných sbírkách například Národní Galerie Praha, Galerie hlavního města Prahy, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie umění Karlovy Vary, Oblastní galerie v Roudnici nad Labem, Východočeská galerie v Pardubicích, Městská galerie v Litomyšli, GVU Ostrava atd.