KUTNÁ HORA - VYHNÁNEK VÁCLAV

KUTNÁ HORA - VYHNÁNEK VÁCLAV

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Vyhnánek Václav
( 17.7.1904

Obraz - Kutná hora. Signován a název díla zezadu obrazu - viz foto.

 

Chrám svaté Barbory

 

Chrám svaté Barbory, klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách, je spolu s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele a historickým centrem Kutné Hory zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Nádhera této stavby dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců. Chrám je zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků. Právě horníci se nejvíce zasloužili o rozkvět středověkého města i stavbu katedrály, kterou věnovali své svaté ochránkyni.

 

Kutná Hora

 

Město, ve středověku označované za stříbrnou pokladnici českého království, dodnes dává na odiv bohatství zdejší stříbrné šlechty; v roce 1995 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad ani zámek tu nenajdete, ale malebné historické centrum vám to bohatě vynahradí.

 

Komu jinému mohli kutnohorští měšťané zasvětit nový kostel, který měl do světa hlásat bohatství jejich města, než patronce horníků svaté Barboře? Prvním stavitelem velkoryse navržené gotické stavby s bohatým systémem opěrných pilířů a rozmanitou sochařskou výzdobou byl někdo z rodiny Parléřů, chrám však byl dokončen až na začátku 20. století. Vnitřní výzdoba je většinou pozdně gotická, pozornost si zaslouží věnec kaplí za hlavním oltářem a vitrážová okna s náměty z české a kutnohorské historie.

 

Rozměry včetně rámu cca 32 cm x 23 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na desce. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován přibližně v letech 1940-60.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Václav Vyhnánek


* 17. 7. 1904, Kutná Hora


malíř, grafik, pedagog

 

Vystudoval učitelský ústav v Kutné Hoře a krajinářskou školu Aloise Kalvody. Soukromě se vzdělával ještě u Rudolfa Vejrycha v Praze. Působil jako učitel na měšťanské škole. V l. 1945-1948 navštěvoval jako učitel kreslení soukromou grafickou školu v Praze.

 

Ve 30. letech se spolu s malířem Richardem Landerem zasloužil o obnovení činnosti sokolského loutkového divadla v Uhlířských Janovicích. Namaloval mimo jiné dekorace pro toto sokolské loutkové divadlo. Zabýval se grafikou, nástěnnými malbami, ex libris aj. Náměty ke své tvorbě čerpal z okolí Poděbrad a Uhlířských Janovic. Žil v Kutné Hoře a v obci Kaňk. Vystavoval například 1955/06/05 - 1955/06/26 Václav Vyhnánek: Výběr prací z let 1945-1955, Vlašský dvůr, Kutná Hora.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

2009 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2009 (XX. Vil – Vz), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava.

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení