HRAD TROSKY NAD ROKYTNICKÝM RYBNÍKEM - PAVEL KADEŘÁBEK

HRAD TROSKY NAD ROKYTNICKÝM RYBNÍKEM - PAVEL KADEŘÁBEK

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Kadeřábek Pavel
( 26.1.1944 - 23.4.2009 )

Obraz - Hrad Trosky nad Rokytnickým rybníkem - imprese. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Autorem je vyhledávaný malíř Pavel Kadeřábek. Kvalitní líbivé dílo s osobitým stylem malby.

 

HRAD TROSKY

 

Hrad trosky se nachází jihovýchodně od Turnova v kouzelné krajinné oblasti Český ráj.

 

Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1380), tedy v době, kdy mýtus o nedobytnosti hradů se začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Vlastnosti terénu rozhodly i o způsobu stavby. Mezi oběma čedičovými homolemi byl založen vnitřní hrad. Z jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně obě Věž Panna kolem roku 1390 čedičové homole, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižší, zavalitější (relativní výška 47 metrů), nazývané "Baba" se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východní, štíhlejší homoli (relativní výška 57 metrů), která se snad pro svou nepřístupnost nazývá "Panna", se tyčila vysoká, obdélná věž.

 

Za třicetileté války sloužil hrad ještě několikrát jako pevnost, což se mu stalo osudným. Válčící strany se na něm střídaly, až jej v roce 1648 vypálilo vítězné císařské vojsko. Další staletí hrad chátral a jeho pozůstatky zachránil, podobně jako jiné hrady, až romantický zájem v 19. století. Zajištění a nezbytné úpravy nechal provést tehdejší vlastník Jan Lexa z Aehrenthalu.

 

Rokytnický rybník

 

Rokytnický rybník najdeme kousek od osady Rokytnice u silnice z Borku na Hrubou Skálu. Byl postavený v 16. století jako součást systému rybníků, které byly vybudovány z mokřadů a zatopených luk v přilehlých Podtroseckých údolích.

 

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 104 cm x 43 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej či tempera na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1971.

 

Výborná investice do umění.

 

Takto kvalitní dílo bude časem zřejmě stále stoupat na ceně, navíc bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací vašich prostor. originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Pavel Kadeřábek

 

narozen 26.1.1944 v Praze

 

zemřel 23.4.2009 ve Svratce

 

Žil ve Smržovce, odkud se roku 1971 přestěhoval do Svratky. Maloval Smržovku, okolí Svratky, ale také například Toskánsko, Tunis, Španělsko a další

 

Kreslení a výtvarné práci se věnoval od roku 1965, nejčastějším námětem jeho obrazů byla krajina, inspiroval se i náměty ze života, maloval zátiší s kyticemi a portréty, využíval těchto materiálů a technik – olej, grafika, suchá jehla, akvarely, arabská guma, a zabýval se i výtvarnými experimenty.

 

Pavel Kadeřábek navazoval na své předchůdce, zakladatele české krajinářské školy, kam patří právě malíři, kteří čerpali náměty z Vysočiny jako František Kavan, Antonín Slavíček a řada dalších. V roce 1971 se Pavel přestěhoval do Svratky, nové prostředí mu přineslo vedle múzy i přátelství místního krajináře Karla Blažíčka. Pavel Kadeřábek byl také velký kamarád s Vladimírem Komárkem, s jabloneckým malířem Pokorným a malířem Vysočiny Němcem. Pojilo ho pevné přátelství s herci Ladislavem Frejem a Věrou Galatíkovou, kteří obdivovali jeho dílo.

 

Pavel Kadeřábek vystavoval mnohokrát v zahraničí a nesčetněkrát u nás. Jeho obrazy byste nalezli v soukromých sbírkách v Anglii, Německu, Francii, Holandsku, Kanadě i USA. Vytvořil za svůj život asi 7500 děl.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

Plzeňský deník, 14, 2005, 16.VIII., č. 191, příl. Léto s deníkem, s. 24 ; Smržovský zpravodaj, č. červenec, 2009 (životní data).

 

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení