TELČ - KAMENÍK ANTONÍN

TELČ - KAMENÍK ANTONÍN

 

3990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 21. 11. 2024

Jméno autora: Kameník Antonín
( 11.12.1886 - 18.3.1959 )

Obraz - Telč. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Kameník Antonín.

 

Telč

 

Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.

 

Telč si oblíbila celá řada umělců, mezi nimi i Jan Zrzavý (1890–1977), malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významný představitel české výtvarné avantgardy počátku 20. století. Jeho přání vystavovat v tomto renesančním městě se splnilo v roce 1986, expozice se však později přestěhovala do pražské Národní galerie. Jednoho z nejslavnějších českých malířů dodnes připomíná socha Zachariáše z Hradce na nádvoří telčského zámku, která prý vypadá přesně jako Jan Zrzavý zhruba v 50 letech.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/kraj-vysocina/javoricsko-telcsko/telc

.

Rozměry včetně rámu cca 33 cm x 26 cm, rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Křídový pastel na kartonu. Drobné poškození kartonu. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl nakreslen odhadem v letech 1930-50.

 

Bude perfektní dekorací a dominantou každého prostoru.

 


Kameník Antonín

 

* 11. 12. 1886, Krahulčí (Jihlava)

 

† 18. 3. 1959, Prostějov (Prostějov)

 

ilustrátor, grafik, malíř

 

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Vlaho Bukovace a Františka Ženíška. Působil jako středoškolský profesor v Telči, Litovli a Prostějově. Tvořil drobné grafiky s krajinářskými a figurálními náměty, věnoval se také malbě krajiny a portrétů. Byl členem Sdružení výtvarných umělců hanáckých Reysek. Jeho studijní cesty byly převážně do Německa, Francie, Itálie a Španělska.

 

V roce 1919 přišel do Prostějova, kde působil až do roku 1941 na reálce jako profesor kreslení. Jeho žáky byli pozdější významní výtvarní umělci Alois Fišárek, Karel Vaca a Bohuš Čížek.

 

Byl především vynikajícím grafikem. Známé jsou jeho lepty, suché jehly, linoryty a dřevoryty. Sběratelsky jsou dodnes cenné jeho exlibris a novoročenky. Z jeho malířské tvorby vynikají motivy krajin a lesních zátiší z Valašska, Slovenska, Šumavy a Podkarpatské Rusi. Podílel se také na úpravách a ilustracích knih, například O. F. Bablera, F. C. Župky a Ondřeje Přikryla. Vytvořil portréty Jiřího Wolkera, Vladimíra Ambrose atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská knih a kamenotiskárna,

1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,

1970 Kdy zemřeli...? (Přehled českých spisovatelů a publicistů zemřelých v letech 1967 - 1970, 1935 - 1936 a dodatek do ´Kdy zemřeli 1937 - 1966´), Národní knihovna České republiky, Praha,

1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

2000 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (V. Ka – Kom), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,

2012 České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení