POZDIM U VODNÍ NÁDRŽE ROZKOŠ - VONDRÁČEK JOSEF

POZDIM U VODNÍ NÁDRŽE ROZKOŠ - VONDRÁČEK JOSEF

 

19990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 27. 11. 2024

Jméno autora: Vondráček Josef
( 21.4.1906 - 29.8.1983 )

Obraz - Podzimu vodní nádrže Rozkoš. Autorem je malíř Vondráček Josef. Signován vpravo dole - viz foto. Obraz galerijní kvality a velikosti. Jeden z největších obrazů, který jsem od tohoto malíře viděl v prodeji. Na první pohled je vidět, že Josef Vondráček si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.

 

Vodní nádrž Rozkoš

 

Vodní nádrž Rozkoš bývá někdy přezdívaná Východočeské moře. Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Přehrada byla dostavěna roku 1969. Má rozlohu 800 hektarů a průměrnou hloubku 10 m.

 

Stavba byla zahájena v roce 1951, v roce 1952 byla zastavena, v roce 1964 opět zahájena a v roce 1972 byla přehrada dostavěna.

 

Přehrada byla vystavěna jako boční intervenční nádrž napájená přivaděčem dlouhým z
řeky Úpy pomocí vzdouvacího objektu jezu pro tento účel vybudovaného ve Zlíči v blízkosti Babiččna údolí.

 

Hlavní výtoková hráz je v koruně 412,5 metrů dlouhá a vede po ní 6 metrů široká asfaltová silnice, samotná koruna je 8,5 metrů široká. Zajímavé je, že přehrada nemá bezpečnostní přeliv.

 

Samotná nádrž je rozdělena tzv. Rovenskou hrází do dvou částí, hráz je 1,7 kilometrů dlouhá a na západní straně u Spyty je opatřena 200metrovým betonovým přelivem.

 

Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 107 cm x 71 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v 50 letech 20. století.

 

Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Výborná investice do umění, dílo takto kvalitního malíře bude zřejmě časem stále stoupat na ceně. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.

 

Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací každého prostoru.

 

Vondráček Josef

 

* 21.4.1906 Zájezd u České Skalice

 

+ 29.8.1983 Česká Skalice (Náchod)

 

malíř

 

Josef Vondráček byl řádným členem krajské pobočky Českého svazu výtvarných umělců v Hradci Králové. 1945 - ? Skupina pěti.

 

Pocházel z dělnické tkalcovské rodiny. Vyučil se obchodním příručím ve Chvalkovicích a pracoval v koloniálním obchodě v Mcelích u Nymburka. Roku 1926 se stal obchodním zástupcem koloniálního velkoobchodu Emanuela Krpaty v Pardubicích a zde pracoval i po znárodnění firmy až do svého onemocnění zraku v roce 1960. Do rodného Zájezda se z Pardubic přestěhoval roku 1949.

 

Josef Vondráček od mládí toužil stát se malířem. Jako autodidakt navštěvoval v letech 1923– 1925 při zaměstnání speciálku prof. Jana Kulce na Ukrajinské malířské akademii v Praze, později studoval soukromě u prof. Karla Beneše v Hlinsku a na malířské škole prof. Františka Václava Danihelky v Pardubicích. Při malířských zájezdech na Vysočinu a do Železných hor se Josef Vondráček seznámil s mnoha českými malíři, především Jaroslavem Panuškou, Karlem Janem Sigmundem, Josefem Haškem i s Františkem Kavánem a Oldřichem Blažíčkem. Byla to přátelství uzavírána uprostřed tvůrčího zápalu a uměleckých snah a není divu, že přímo i nepřímo poznamenala lidskou a tvůrčí osobnost Josefa Vondráčka.

 

Vystavoval například v Praze, Pardubicích, Náchodě atd.

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),

2000, Malíři Vysočiny II (Dodatek k malému lexikonu z roku 1993),

2009, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2009 (XX. Vil - Vz).

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení