PRAHA POHLED NA HRADČANY A KAMPU - CHUDOMEL JAROSLAV

PRAHA POHLED NA HRADČANY A KAMPU - CHUDOMEL JAROSLAV

 

3990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Chudomel Jaroslav
( 7.2.1929 -

Originální barevná litografie - Praha Pohled na Hradčany a Kampu (Pragensia). Autorem je kvalitní malíř a grafik Jaroslav Chudomel. Signovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 151/200 vlevo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 58 cm x 50 cm. Rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Barevná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je přibližně z 80 let 20. století.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

 

Chudomel Jaroslav

 

* 7.2.1929 Hostivař, Praha

 

grafik, malíř

 

- vystudoval Státní grafickou školu u profesora Karla Müllera, v roce 1949-1950 studoval Univerzitu Karlovu - pedagogickou fakultu u profesorů - Cyril Bouda a Karel Lidický a v letech 1950 - 1955 studoval na pražské Akademii výtvarných umění u profesorů Vlastimila Rady a Vladimíra Silovského.

 

- člen Český fond výtvarných umění (ČFVU), Svaz českých výtvarných umělců (SČVU), 1962 - 1971 Sdružení českých umělců grafiků Hollar, 1965 - 1967 Radar (Tvůrčí skupina Radar)

 

Žije a tvoří v Praze - Hostivaři. Nejprve se věnoval kresbě a dřevořezu, později pastelu a litografii. Od roku 1988 pracuje na barevných leptech. Tematicky se věnuje nejvíce krajině rodné Hostivaře a Benešovska. Zabývá se také známkovou tvorbou. Umělec uspořádal 40 samostatných a zúčastnil se 130 kolektivních výstav. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha galeriích a soukromých sbírkách u nás - například v Národní galerii v Praze a ve většině regionálních galerií České republiky, ale i v zahraničí, například v Rakousku, Belgii, Německu, Itálii, Francii, Rusku, Polsku a Finsku. Za svoje díla získal řadu ocenění.

 

Je zmiňován v mnoha encyklopediích, slovnících, knihách a dokumentech - například:
1968, 300 malířů, sochařů, grafiků 5 generací k 50. létům republiky, Svaz českých výtvarných umělců, Praha 2, 1988/05, Přehled výtvarných umělců (Nositelé čestného titulu národní a zasloužilý umělec, řádů, státních vyznamenání a cen), Svaz českých výtvarných umělců, Praha 2, 1993, Grafika (Obrazová encyklopedie české grafiky osmdesátých let / Pictorial Encyclopaedia of), 1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, 1999, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 1999 (IV. CH - J), 2006, Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky) a v mnoha a v mnoha dalších.

 

Hradčany

 

Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město a Menší Město - Malá Strana. Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém Kolem roku 1320 byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. roku 1784 se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.

 

Museum Kampa

 

Od svého slavnostního otevření v září roku 2003 pečuje Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století Františka Kupky a Otto Gutfreunda a o Sbírku středoevropského moderního umění, která hluboce vypovídá o historii tzv. východního bloku a zároveň přispívá k našemu současnému kulturnímu uvědomění.

 

Historie Sovových mlýnů

 

Nejstarší zmínka o mlýnech na Kampě pochází až z roku 1393. Není však pochyb, že vznikly daleko dříve – stopy bádání vedou do 10. stol. Mlýny založil klášter benediktinek u sv. Jiří.

 

Za husitské revoluce byl mlýn zničen a dostal se do majetku Starého Města pražského. V roce 1478 měšťané věnovali pozemek Václavovi Sovovi z Liboslavy, aby si zde zřídil dům a hamr a pro měšťany měl pracovat mlýn na mouku. Tento mistr dal nově postavenému mlýnu jméno, které přetrvalo dodnes. Více zde...

 

 

Typ: Pragensia, Praha

Alternativní produkty

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení