Obraz - Jeřabiny u cesty. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Oldřich Karel.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 75 cm x 46 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Akvarel na papíře nebo kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je přibližně z let 1940-60.
Pokud chcete kvalitu, budete spokojeni. Jedná se o kvalitní dílo sbíraného autora, tedy i o dobrou investici. Originalitu díla plně garantuji vrácením peněz. Bude šperkem ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.
Karel Oldřich
* 19.4.1912 Pardubice
+ 16.2.1990 Pardubice
malířství, grafika, pedagogika
- byl členem - Český fond výtvarných umění (ČFVU)
- byl členem krajské organizace SČVU v Hradci Králové
Po maturitě na pardubické reálce studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze profesuru výtvarné výchovy u profesorů Oldřicha Blažíčka, Cyrila Boudy a Karla Pokorného. Po absolutoriu působil celá léta jako výtvarný pedagog na středních školách a posléze jako asistent na katedře výtvarné výchovy pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Svůj život rozděloval mezi pedagogickou práci a mezi vlastní uměleckou tvorbu.
Jeho nejmilejším žánrem byla krajinomalba, olej a pastel. V tomto druhu malby dosahoval mimořádného mistrovství jak v hledání námětů, tak v jejich řešení. Znal anatomii krajiny, snadno zachycoval její osvětlení i stíny. V této činnosti byl vzorným následovníkem svých předchůdců Slavíčka, Průchy, Kavana a dalších, kteří mistrovsky ztvárnili ve svých obrazech kraj Vysočiny, on pak byl jejich pokračovatelem. Právě Vysočina, Polabí, Pardubice a Orlické hory byly jeho největší láskou. Profesor Karel jako umělec byl rutinovaný a všestranný malíř, ovládající všechny malířské techniky. Nakreslil mnoho lavírovaných kreseb, vytvořil hodně barevných litografií, leptů, suchých jehel a rytin. V litografii vytvořil (kromě několika vícebarevných listů Pardubic a Kunětické hory) přes 250 barevných exlibris. V leptu vydal soubor "Pardubice" (20 volných listů o rozměru 24x32 cm). Vydal asi pět drobných publikací "Ze starých Pardubic", které sám provedl v litografii nebo kamenorytině. Vydal i litografické pohlednice Pardubic a vytvořil mnoho novoročenek, většinou s náměty Kunětické hory a Pardubic. Okresní osvětová rada v Pardubicích v roce 1947 vydala "Výbor z díla básníka J.J.Langra", který ilustroval.
Oldřich Karel se věnoval i umělecko-průmyslové tvorbě. Tvořil zpočátku drobnou keramiku, později i velké plastiky a stavební keramiku pro výzdobu fasád domů. Kolem roku 1960 se věnoval i použití umělých hmot ve výtvarnictví. V Pardubicích měl výstavu "Nové hmoty ve výtvarném projevu", kde navrhoval plastiky pro stavebnictví, bytové doplňky a dětské hračky sloužící pro ortopedické účely a nápravný tělocvik.
Své obrazy Oldřich Karel vystavoval v různých městech, např. v Praze, Chrudimi, Hradci Králové, v Čáslavi, Poděbradech, Teplicích a nejméně 14 výstav měl v Pardubicích, vystavoval také v zahraničí například v Holandsku (Tsjechoslowaakse grafici, Museum van het Boek, Den Haag).
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1983, Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice
1984, Seznam výtvarných umělců evidovaných při Českém fondu výtvarných umění,
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (I. díl; A - K),
1993, Malíři Vysočiny (Malý lexikon),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
1996, Malíři Orlicka a Podorlicka (Malý lexikon),
2000, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (V. Ka - Kom),
2000, Vencl Slavomil , 5/ Tvůrci českého exlibris, České exlibris. Historie a současnost, ?, ?, 2000,32-130
2012, Vencl Slavomil , České grafické novoročenky / Czech New Year print (Minulost a současnost), Nová tiskárna Pelhřimov, spol. s.r.o., Pelhřimov