Obraz - Praha zimní Hradčany od Karlova mostu (Pragensia). Autorem je malíř Karel Šulc. Signován vpravo dole - viz foto.
Rozměry včetně rámu cca 49 cm x 39 cm. Rám je zdobený, mohutný, místy má otluky. Kvaš na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namlován přibližně v letech 1910-40.
Bude perfektní dekorací každého prostoru.
Šulc Karel
* 27.6.1875 Lysá nad Labem (Nymburk)
malířství
malíř v Praze, žák malíře Hlaváčka, dovedně zpracovává staropražské motivy, krajiny
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1993, Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž),
1995, Signatury českých a slovenských výtvarných umělců,
2006, Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVII. Šte - Tich).
Hradčany
Hradčany vznikly v době, kdy už existovalo Staré Město a Menší Město - Malá Strana. Na rozdíl od Malé Strany se však osídlení na hradčanském vršku vyvíjelo bez jakéhokoli pevného řádu. Až ve století čtrnáctém Kolem roku 1320 byly Hradčany nejvyšším pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé proměněny v poddanské město. Praha se tedy stala trojměstím a čekala pouze na člena čtvrtého a posledního, Nové Město, které v roce 1348 založil Karel IV. Hradčany byly městem nejméně významným a nejvíce závislým na Hradě. V roce 1598 je císař Rudolf II. povýšil na královské město. Tehdy byla postavena i Hradčanská radnice. Za Josefa II. roku 1784 se staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy.
Karlův most
Karlův most je nejstarším stojícím mostem přes řeku Vltavu v Praze a druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Po pražském mostě Juditině, kamenném mostě v Písku a mostě v Roudnici nad Labem jde v Čechách v pořadí o čtvrtou kamennou mostní stavbu.
Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.
Od konce 17. století bylo postupně na most umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší. Původně se mu říkalo jen „kamenný" nebo „pražský" most. Název „Karlův most" se vžil až kolem roku 1870, prvním, kdo toto označení použil, byl pražský nakladatel, spisovatel a mědirytec Joseph Rudl.