Z ÚDOLÍ DOUBRAVKY - PARTIE Z DOUBRAVKY ZA SOUMRAKU - REPRODUKCE - CHITTUSSI ANTONÍN

Z ÚDOLÍ DOUBRAVKY - PARTIE Z DOUBRAVKY ZA SOUMRAKU - REPRODUKCE - CHITTUSSI ANTONÍN

 

2490 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 28. 11. 2024

Jméno autora: Chittussi Antonín
( 1.12.1847 - 1.5.1891 )

Obraz - Z údolí Doubravky - Partie z Doubravky za soumraku. Jedná se o starší reprodukci známého obrazu od malíře Antonína Chittussiho. Signován vpravo dole - viz foto.

 

Rozměry včetně rámu cca 47 cm x 31 cm, rám je zdobený, místy má otluky - viz foto. Reprodukce na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

 

Antonín Chittussi


* 1. 12. 1847, Ronov nad Doubravou (Chrudim)


† 1. 5. 1891, Praha, Česká republika (Czech Republic)


malíř, krajinář

 

Jeho matka byla Češka, rodina jeho otce pocházela z Itálie. Malovat se naučil nejdříve na Akademii výtvarných umělců v Praze, poté ve Vídni a Mnichově. Školil se jako figuralista, ale přitom se na svých cestách po střední Evropě zabýval krajinomalbou. Podporovaly ho vlastenecké kruhy, které mu rovněž umožnily odejít do Francie, kde se připojil k následníkům barbizonské školy, zejména malířů Théodora Rousseaua, Charlese Daubignyho a Camilla Corota.

 

Jako krajinář Chittussi rychle vyzrál. Byl ceněn jako nejmodernější český krajinář, ale jeho plenérový realismus nenacházel při tehdejším zájmu o monumentální a okázalé figurální umění pochopení. V roce 1878 sloužil v armádě v Bosně a Hercegovině, což se v jeho plátnech projevilo melancholií a depresivními náměty. V letech 1879 až 1884 působil převážně ve Francii, pak hlavně v Čechách. Ve Francii zpodoboval též současnou krajinu s vlaky nebo průplavy, město i periférii. S úspěchem se zúčastnil Salonu a zapojil se do pařížského uměleckého života. Zařídil si zde vlastní ateliér a s nadšením navštěvoval různá musea a výstavy, které také obesílal svými obrazy. Maloval pařížská zákoutí, ale navštívil také Barbizon, Fontainebleau, Normandii a Bretaň.

 

Po návratu z Francie se usadil ve vesničce Člunku u Jindřichova Hradce, později žil v Třeboni. Pracoval ve středních Čechách, u Labe v Pardubicích, v údolí Chrudimky nebo u jihočeských rybníků na Jindřichohradecku. Jeho obrazy polí, luk a pastvin byly plné světla a jasných barev a vyjadřovaly nálady v krajině. Chittussi tak vlastně do českého krajinářství přinesl počátky nového náhledu na krajinářství a impresionismus vůbec. Později vyhledával chudé a melancholické kraje, rodnou Českomoravskou vysočinu, rybníky východních a jižních Čech. Ačkoli Chittussi nezastával učitelské místo na pražské Akademii výtvarných umění, ovlivnila jeho tvorba četné české krajináře koncem 19. století.

 

Zastoupení ve sbírkách: Kancelář prezidenta České republiky Praha, Moravská galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Západočeská galerie v Plzni atd.

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení