Obraz - Moderna - Zátiší s pivoňkami a ovocem. Signován vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř Vilém Willy Horný. Obraz galerijní kvality a velikosti, navíc na plátně. Na první pohled je vidět, že Vilém Willy Horný si dal na tomto obraze záležet, jedná se o velmi kvalitní dílo.
Rozměry včetně rámu úctyhodných cca 80 cm x 65 cm. Rám je mohutný, zdobený, místy má otluky. Olej na plátně. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1960.
Jedná se o velmi kvalitní dílo sbíraného autora, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz.
Obraz je úžasně dekorativní, bude ozdobou Vaší sbírky.
Willy Horný
* 28. 7. 1933, Orel (Chrudim)
† 16. 1. 1982, Hradec Králové
grafik, malíř
Malíř Willy Horný se sice narodil 28. července 1933 v Orli u Chrudimi, ale svým životem i tvorbou náleží zcela k Heřmanově Městci. U Karla Jana Sigmunda získával první výtvarné rady a podněty. K jeho výtvarnému zrání přispělo v letech 1948-52 studium na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (u prof. Josefa Solara, Richarda Langera, Zdeňka Baláše, Petra Dillingera a Karla Tondla). V listopadu 1952 se stal členem SČSVU, účastnil se svazových výstav, prezentoval se i samostatně ve Vysokém Mýtě (1958), v pardubickém Díle (1958 a 1959), v Litomyšli (1961) i jinde. Souborně se představil ve Východočeské galerii Pardubice (1965/66 a 1979/80), v Galerii Vincence Kramáře v Praze (1980).
Willy Hornému nebyl sice dopřán dlouhý život, zemřel 16. ledna 1982 aniž stačil dovršit padesátku, ale díky svému nevšednímu nadání, pracovitosti a houževnatému úsilí nám zanechal rozsáhlé a košaté dílo. Třebaže maloval zpočátku přímo v krajině, pořizoval později v terénu pouze rozměrné a stylově promýšlené kresby, které potom v ateliéru transponoval do kompozic, tvarovaných barevnými světly a stíny.
Umělce výtvarně přitahovaly květiny, zejména slunečnice, věcná zátiší, ale i výrazné podoby blízkých a známých lidí, v letech 1960-1962 tváře herců Východočeského divadla v Pardubicích (Libuše Švormové, Svatavy Hubeňákové, Jiřího Holého, Zdeny Bittlové, Věry Galatíkové, Oty Karena).
Malíř zcela a na celý život zakotvil v členitém terénu Železných hor, v okolí Heřmanova Městce. Maloval mezi skalisky, ve volné krajině i uprostřed zahrádek a vesnických chalup. Netoužil po exotických námětech, bohatství umělecké inspirace nacházel na nevelkém území rodného kraje. Ve skalnatých útvarech Vápenného Podolu, u rybničních hrází Průhonu a Konopáče dokázal objevovat a zachytit to, co měla tato konkrétní místa společného s jinými. S pokorou nacházel stále nové a dosud nevyčerpané obrazné podněty. Prostorově omezený výchozí prostor své výtvarné inspirace překračoval intenzitou prožitku.
Proto se také nevelký, ba úzký rámec jeho tvůrčího hledání ukázal být z širší časové perspektivy jistou výhodou a předností. Malíř odmítl vše zbytečné, detaily zatlačil do pozadí, soustřeďoval se pouze na obecné tvary s mnohoznačnými významy, především na obrysy i siluety řazené vedle sebe či nad sebou v diagonálně vzestupném, či sestupném rytmu. Přírodní scenérie navíc nesledoval pouze samy o sobě, ale jako zhmotněné prostředí odvěkého střetání člověka s přírodou.
Z neokázalého a tichého koutu východních Čech o rozloze několika desítek čtverečních kilometrů, s Heřmanovým Městcem na jeho severním okraji, vytvořil Willy Horný nadčasový prototyp a předobraz života a světa vůbec.
ZDROJ: PETRKMOSEK.CZ
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,
1983 Výtvarní umělci jihovýchodních Čech (Stručný přehled životopisných dat malířů, sochařů a grafiků Jihovýchodních Čech. Rodáků i těch, kteří zde kratší či delší dobu žili nebo zde hledali náměty a inspiraci pro svojí tvorbu.), Východočeská galerie v Pardubicích, Pardubice (Pardubice),
1985 Malá československá encyklopedie (D-CH), Academia, nakladatelství Československé akademie věd, Praha,
1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),
1999 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-1999 (III. H), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),
2002 Osobnosti Chrudimska (500 osobností chrudimského okresu), Okresní muzeum, Chrudim,
2015 Má vlast (Pocta české krajinomalbě), Spolek výtvarných umělců Mánes, Praha.