U NOVÝCH ZÁMECKÝCH SCHODŮ VPRAVO ČÁST THŮN HOHENŠTEJNSKÉHO PALÁCE - SEDLÁČEK

U NOVÝCH ZÁMECKÝCH SCHODŮ VPRAVO ČÁST THŮN HOHENŠTEJNSKÉHO PALÁCE - SEDLÁČEK

 

1990 Kč

Dostupnost: Skladem
Doručíme dne: 2. 12. 2024

Jméno autora: Sedláček

Litografie - U Nových zámeckých schodů vpravo část Thůn - Hohenštejnského paláce. Signovaná a datovaná vpravo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Sedláček. Nevím přesně o jakého Sedláčka se jedná, dobrých malířů s tímto jménem bylo a je hned několik. Zezadu obrazu je štítek, kde je uveden název obrazu - viz foto.

 

Zámecké schody

 

Zámecké schody, kterým se neoficiálně říká Nové, spojují Thunovskou ulici na Malé Straně s Hradní rampou na Hradčanském náměstí. Vznikly v místě staré příkré vozové cesty, o které jsou písemné doklady už z roku 1278. Ve středověku byla známá jako Strmá cesta. Ve 14. století ji naši předkové označovali jako Stupně, které byly později přejmenovány na Zámecké schody. Jejich současná podoba pochází zhruba z poloviny 17. století, upraveny byly za první republiky slavným slovinským architektem Josipem Plečnikem. Poslední rekonstrukce proběhla v letech 1970 až 1972.

 

Thun-Hohenštejnský palác

 

Jeden z nejhodnotnějších vrcholně barokních paláců celé Prahy vystavěli pro Norberta Vincence hraběte z Kolowrat v letech 1721–26 G. A. Lurago a B. Scotti podle projektu J. B. Santiniho na místě pěti domů jako jižní část renesančního paláce pánů z Hradce. Spolu s protějším Morzinským palácem je Thun-Hohenštejnský palác považován za vrcholné Santiniho dílo na poli palácové architektury. Průčelí zdobí honosný portál se dvěma obrovskými heraldickými orlicemi z erbu rodu Kolowratů a sochami Jupitera s orlem a Junony s pávem, vše od M. B. Brauna. Pod římsou nad prostředním oknem jsou dva kolowratské znaky. Po stranách hlavního vchodu jsou dva menší vchody pro pěší, které zdůrazňují velkolepost průčelí. Majetkem Thun-Hohensteinů se palác stal roku 1768. V 1. polovině 19. století byl palác jedním z center společenského života pročesky smýšlející šlechty, před rokem 1848 zde sídlil Thunův salon, kde se mj. setkávali pražští umělci se svými mecenáši a zákazníky. Interiéry byly upravovány počátkem 19. století, centrální schodiště podle projektu J. Zítka s malbami F. Ženíška a J. Tulky je z roku 1870. Roku 1924 palác zakoupila italské vláda, 1937 proběhla úprava, v současnosti zde sídlí italské velvyslanectví.

 

Celkové rozměry cca 28 cm x 25 cm. Barevná datovaná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1998.

 

Bude perfektní dekorací Vašich prostor.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení