ZÁMEK VALEČ V DÁLI - RETTER KAREL

ZÁMEK VALEČ V DÁLI - RETTER KAREL

 

8990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Retter Karel
( 12.4.1928 - 28.7.2017 )

Obraz - Zámek Valeč v dáli. Signován a datován vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř Karel Retter. Zezadu obrazu je štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, tehdejší cena a rozměr - viz foto.

 

Zámek Valeč

 

Zámek Valeč s barokní zahradou, stojí na okraji obce Valeč, v okrese Třebíč. Na začátku 15. století byla na místě dnešního zámku, nedaleko starší tvrze (dnes zaniklé – na jejím místě stojí fara), vystavěna tvrz nová. Ta je poprvé uváděna roku 1406, kdy ji markrabě Jošt spolu se vsí propustil z manství a jako majitel je zmiňován Jan Hovorka z Hartvíkovic. Následně se Valeč spolu s Krahulovem, Zárubicemi a Radonínem dostala do vlastnictví Mikuláše z Mochova. Ten ji roku 1437 prodal Ješkovi, Mikuláši a Vaňkovi z Náramče.

 

V roce 1480 od Zikmunda a Václava Rájeckých z Mírova získal tvrz Jan z Kunštátu. V roce 1520 se dostala do majetku Viléma II. z Pernštejna, ovšem už v roce 1529 mění majitele znovu, když ji Jan IV. z Pernštejna prodal Smilovi Osovskému z Doubravice. Právě Smil Osovský nechal roku 1534 tvrz přestavět na renesanční zámek. V roce 1567 připadl zámek Bartoloměji Vaneckému z Jemničky a na začátku 17. století páni z Náchoda, kteří jej v roce 1712 přestavěli v duchu baroka.

 

Od 60. let 17. století do roku 1945 docházelo k rychlému střídání majitelů. Mezi nimi byli od roku 1785 i Hessové, kteří sídlili na nedalekém dalešickém zámku a valečský zámek využívali úředníci a zaměstnanci lihovaru. Po roce 1945 sloužil zemědělskému družstvu jako sklad zeleniny a stáje. V letech 1973–1989 proběhla rekonstrukce zámku, která nebyla dokončena.

 

 

Rozměry včetně rámu cca 73 cm x 59 cm. Rám je zdobený, místy má otluky. Olej na platně. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz byl namalován v roce 1968.

 

Bude perlou ve Vaší sbírce a úžasnou dekorací Vašich prostor.

 

 

Karel Retter


* 12. 4. 1928, Nová Paka (Jičín)


† 28. 7. 2017, Karlovy Vary


pedagog, malíř

 

1947 maturita na reálném gymnáziu v Nové Pace

1947-1951 studium výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Martina Salcmana, Cyrila Boudy, Karla Lidického

1951-1960 profesor výtvarné výchovy na pedagogickém gymnáziu v Liberci

1960-1965 odborný asistent katedry výtvarné výchovy na Pedagogickém institutu v Karlových Varech

1965-1974 odborný asistent katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě v Plzni

 

Členem skupiny - Český fond výtvarných umění (ČFVU). Vystavoval například Galerie umění Karlovy Vary, Galerie Československý spisovatel Praha, Galerie výtvarného umění v Chebu, Galerie U Řečických Praha, Mánes Praha, Ostrov (Karlovy Vary) atd.

 

Doménou Karla Rettera byla krajinomalba. Krajinářství, které patřilo k nejsilnějšímu proudu výtvarného umění na Karlovarsku v druhé polovině 20. století, získalo v tvorbě Karla Rettera velmi zaujatého, ale také velice skromného a neokázalého tvůrce. Uplatňoval také výdobytky francouzské moderní malby. Inspirací pro převážně městskou krajinu se mu staly Karlovy Vary a okolí, stejně jako cesty do zahraničí. Jeho dílo je zastoupeno například v Západočeské galerii v Plzni, na Úřadu městské části Praha 8 - odbor kultury atd.

 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení