PRAHA STAROMĚSTSKÁ VODÁRENSKÁ VĚŽ - ROTREKL THEODOR

PRAHA STAROMĚSTSKÁ VODÁRENSKÁ VĚŽ - ROTREKL THEODOR

 

1990 Kč

Dostupnost: Prodáno

Jméno autora: Rotrekl Teodor
( 1.6.1923 - 1.9.2004 )

Originální barevná číslovaná litografie - Praha Staroměstská vodárenská věž (Pragensia). Signovaná a datovaná vpravo dole - viz foto. Číslovaná 92/150 vlevo dole - viz foto. Autorem je malíř a grafik Teodor Rotrekl.

 

Rozměry včetně rámu 43 cm x 28 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Originální barevná číslovaná signovaná litografie na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.

 

Obraz je z roku 1968.

 

Bude perfektní dekorací každého prostoru.

 

Staroměstská vodárenská věž

 

Staroměstská vodárna z r. 1489 byla vystavěna u Karlova mostu na místě původní vyhořelé věže a patří k nejstarším v Evropě. Je to původně gotická hranolovitá stavba. Zásobovala domy a kašny na Starém Městě. Oheň poškodil věž ještě mnohokrát, hlavně v zimě, protože se roury nahřívaly otevřeným ohněm, aby voda nezamrzala. Potrubí bylo dřevěné. Dnešní stavba je z poloviny 16. století. Jako stavební materiál se použily otesané pískovcové kvádry.

V r. 1648 stříleli z věže studenti proti Švédskému vojsku na Karlově mostě. Ti na oplátku stříleli na věž z protější Kampy a několikrát ji zasáhli. V r. 1835 bylo zrekonstruováno celé zařízení vodárny podle návrhu Františka Josefa Gerstnera. Práci řídil vynálezce Josef Božek. V r. 1848 Prahu odstřelovalo vojsko generála Windischgr"atze a znovu zrekonstruovanou věž téměř zničili. V r. 1878 věž opět hořela. Při obnově byla zvýšena o jedno patro a opatřena hodinami. Byla zakryta novou střechou v novogotickém stylu, aby se architektonicky hodila k Staroměstské mostecké věži. Čerpací vodárenská stanice byla zrušena v r. 1913.

Měla 3 čerpací stroje, které vytlačovaly vodu do 33,3 metru a napájela 88 kašen.

 

 

Teodor Rotrekl


* 1. 6. 1923, Brno (Brno-město)


† 1. 9. 2004, Praha


ilustrátor, grafik, malíř, pedagog

 

Theodor Rotrekl se narodil v Brně jako Teodor Rothröckel, ale v roce 1950 si nechal jméno počeštit. Už jako chlapec se zajímal o vědu, techniku a fantastiku. Studoval na gymnáziu a Škole uměleckých řemesel v Brně, v roce 1942 pokračoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kterou vlivem válečných událostí dokončil až v roce 1949.

 

Fascinace světem moderní vědy a techniky jej přivedla k ilustrování naučných publikací a vědecko-fantastických románů. Byl členem několika skupin - Umělecká beseda, Český fond výtvarných umění (ČFVU), Preradar, Artchemo. Na sklonku 50. let založil společně se spolužáky z VŠUP Dobroslavem Follem, Františkem Skálou a Zdeňkem Mlčochem uměleckou skupinu Radar. Rotrekl zpočátku usiloval o realistický popis skutečnosti, založený na zevrubných znalostech technických principů a na precizním zvládnutí kvazi fotografických efektů. Později experimentoval s vrstvením syntetických hmot a malbu kombinoval s nalezenými předměty. V 70. letech dospěl k svéráznému pojetí pop-artu, prosycenému obavami o další vývoj technické civilizace. V roce 1970 byla skupina rozpuštěna. V 70. letech měl kvůli odmítnutí invaze sovětských vojsk zakázáno vystavovat své práce v pražských galériích. Po roce 1980 mohl znovu publikovat a věnoval se prakticky výhradně sci-fi až do své smrti.

 

Ilustroval 50 knih, desítky různých publikací i učebnic, stovky čísel časopisů vč. titulní stránky SF časopisu Ikarie. Je zastoupen v mnoha sbírkách například České muzeum výtvarných umění, Galerie hlavního města Prahy, Moravská galerie v Brně, Národní galerie v Praze, Památník národního písemnictví Praha atd.

 

 

VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:

 

1964 Současná československá grafika, Nakladatelství československých výtvarných umělců, Praha,

 

1968 300 malířů, sochařů, grafiků 5 generací k 50 létům republiky, Svaz českých výtvarných umělců, Praha,

 

1971 Radar (Anatomie tvůrčí skupiny), Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, n.p., Praha,

 

1986 Ilustrace v české a slovenské dětské knize, Společnost přátel knihy pro mládež, Praha,

 

1988 Artia 35 (35 československých ilustrátorů 1953 - 1988), Artia, podnik pro zahraniční obchod, Praha,

 

1988 35 tschechoslowakische ilustratoren 1953-1988 (Artia 35), Artia, podnik pro zahraniční obchod, Praha,

 

1995 Pomocný slovník českých a slovenských výtvarných umělců, F. R. & G. spol. s r.o., Bratislava,

 

2004 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950-2004 (XIII. Ro - Se), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava,


2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha.

 

 

Typ: Pragensia, Praha
Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení