Obraz - Podzim v Novém Městě na Moravě. Kresba tuší ze serie novoměstského okolí. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Název díla vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Pavel Kopáček. Osobitý styl malby.
Nové Město na Moravě
Novoměstsko mnozí považují za nejhezčí kout Vysočiny. Je to kraj malebných kopců, hlubokých lesů a skal. Samotné město se pyšní zámkem, starou radnicí, třemi kostely, muzeem a díly zdejších rodáků, sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Díky blízkému sportovnímu areálu ho dobře znají i lyžaři.
Nové Město bylo založeno ve 13. století při kolonizaci českomoravského pomezí. Již koncem 13. století se uvádí jako městečko Nova Civitas, které bylo povýšené roku 1635 na město. Největší rozkvět zaznamenalo za pánů z Pernštejna v 16. století, který byl vystřídaný v následujících dvou stoletích obdobím velkého hospodářského úpadku a sociálního i protireformačního útlaku. Následkem ničivých požárů v 18. a 19. století postrádá Nové Město na Moravě význačnější architektonické památky. Díky tvorbě slavných rodáků – sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského však vlastní originální sochařskou galerií, která zdobí jeho veřejná prostranství. Největší počet uměleckých památek a pamětních desek se koncentruje na ústředním Vratislavově náměstí, kde jsou soustředěny i nejhodnotnější historické objekty. Architektonickou úpravu náměstí s borovicemi navrhl významný sochař Vincenc Makovský. V roce 1990 bylo historické jádro města prohlášeno Městskou památkovou zónou.
Rozměry včetně rámu cca 34 cm x 33 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Kombinovaná technika - kresba tuší a akvarel na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v roce 1984.
Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací každého interiéru.
Pavel Kopáček
* 10. 5. 1923, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)
† 2. 5. 1996, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)
malíř
V letech 1943 až 1945 studoval na Škole umění ve Zlíně u profesora Karla Hofmana a profesora Vincence Makovského. Dále pak pokračoval v letech 1945 až 1950 ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého.
Po absolutoriu se vrátil na Horácko, které se stalo celoživotním námětem jeho malířského díla. Kromě několika studijních zahraničních cest do Švýcarska, Německa, Rakouska, Polska, Francie a Bulharska trvale žil a tvořil ve svém rodišti.
Byl realistickým krajinářem, zejména si oblíbil motiv vysočinských zim. Jeho obrazy se vyznačují výrazným rukopisem, charakteristickou tvarovou a barevnou stylizací, jež se vyznačuje střídmostí. Vedle rozměrných krajinářských olejů se věnoval svěžím květinovým akvarelům a temperám, ale i zátiším. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka.
Dílo Pavla Kopáčka je zastoupeno v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,
1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),
2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VI. Kon - Ky), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),
2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště (Uherské Hradiště),
2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha.