Obraz - Zima u Daňkovic. Signován vlevo dole - viz foto. Autorem je akademický malíř Pavel Kopáček. Osobitý styl malby. Zezadu obrazu je autorský štítek, kde je uveden autor, název díla, technika, rozměr atd. - vše viz foto.
Daňkovice
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1350, kdy Filip ml. z Pernštejna prodal svůj majetek strýci Jimramovi z Pernštejna. Název obce patrně vznikl z osobního jména Daněk. Správou patřily Daňkovice pod Bystřici, kam také místní rychtář odváděl poplatky. Když bylo pernštejnské panství v roce 1500 rozděleno na díly, byly Daňkovice přičleněny k novoměstsko-jimramovské části, později spadly pod jimramovské panství. Kolem roku 1750 dostala obec pečeť, ve znaku byl. sv. Florián a písmena „OBD".
V době druhé světové války, v letech 1944–1945, byla obec působištěm partyzánské skupiny Jermak. V roce 1980 byla obec přičleněna ke Sněžnému, od roku 1990 opět samostatná.
Rozměry včetně rámu cca 59 cm x 37 cm, rám je zdobený, místy má otluky. Olej na kartonu. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz byl namalován v 70tých letech 20. století.
Jedná se o kvalitní dílo vyhledávaného malíře, tedy o výbornou investici. Originalitu díla plně zaručuji vrácením peněz. Bude ozdobou Vaší sbírky a úžasnou dekorací každého interiéru.
Pavel Kopáček
* 10. 5. 1923, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)
† 2. 5. 1996, Nové Město na Moravě (Žďár nad Sázavou)
malíř
V letech 1943 až 1945 studoval na Škole umění ve Zlíně u profesora Karla Hofmana a profesora Vincence Makovského. Dále pak pokračoval v letech 1945 až 1950 ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého.
Po absolutoriu se vrátil na Horácko, které se stalo celoživotním námětem jeho malířského díla. Kromě několika studijních zahraničních cest do Švýcarska, Německa, Rakouska, Polska, Francie a Bulharska trvale žil a tvořil ve svém rodišti.
Byl realistickým krajinářem, zejména si oblíbil motiv vysočinských zim. Jeho obrazy se vyznačují výrazným rukopisem, charakteristickou tvarovou a barevnou stylizací, jež se vyznačuje střídmostí. Vedle rozměrných krajinářských olejů se věnoval svěžím květinovým akvarelům a temperám, ale i zátiším. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců a Klubu výtvarných umělců Horácka.
Dílo Pavla Kopáčka je zastoupeno v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě a v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH:
1955 Dodatky ke slovníku československých výtvarných umělců, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, n.p. (SNKLHU), Praha,
1993 Malíři Vysočiny (Malý lexikon), Galerie Vysočina, Polička (Svitavy),
2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2001 (VI. Kon - Ky), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava (Ostrava-město),
2003 Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939 - 2003/, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště (Uherské Hradiště),
2006 Nová encyklopedie českého výtvarného umění (Dodatky), Academia, nakladatelství Akademie věd České republiky, Praha.