Obraz - Akt mnoho pěkných chvil a méně bolení hlavy. Signován a datován vpravo dole - viz foto. Číslován 35/50 vlevo dole - viz foto. Název díla vpravo nahoře - viz foto. Autorem je malíř a grafik Stanislav Bělík.
Celkové rozměry cca 25 cm x 23 cm. Dřevoryt na papíře. Obraz je zasklený. Celkový stav - viz foto.
Obraz je z roku 1988.
Bude perfektní dekorací Vašich prostor.
Pěkný dokument o malířovi najdete zde...
Stanislav Bělík
* 29. 10. 1919 Brno (Brno-město)
Jeden z nejvýznamnějších krajinářů Vysočiny a jižní Moravy.
Narodil se 29. října 1919 v Tišnově. Otec pracoval jako tkadlec, později si našel práci v papírnách v obci Prudká. Matka pocházela ze ševcovské rodiny. Stanislav se vyučil strojním zámečníkem, ačkoli od mládí tíhl k výtvarnému umění. Rodina ale neměla peníze, aby ho poslala na studia.
Když začal pracovat a vydělávat si na živobytí, přihlásil se na večerní uměleckou školu do Brna. Totální nasazení během druhé světové války ovšem jeho započatou dráhu studia malby přerušilo. Nuceně nasazen byl do rakouského Sankt Pöltenu. V továrně, kde se vyráběla umělá vlákna na padáky, vykonával práci strojního mechanika. Na nucených pracích strávil dva roky. Ve volných chvílích tehdy maloval okolní krajinu.
V roce 1945 po náletu na továrnu společně s kamarády utekl domů. Ani po válce, ačkoli složil úspěšně zkoušky na Akademii v Praze, nebyl pro nadměrný počet uchazečů o studium přijat. Pracoval tedy jako kreslič a teprve v letech 1956 až 1960 absolvoval dálkové studium malby v Praze. Do důchodu se živil jako podnikový výtvarník v brněnské Tesle, kde strávil dvacet let. Malbě se naplno začal věnovat až po odchodu do důchodu v osmdesátých letech.
Dokud mu to zrak umožňoval, tvořil Stanislav Bělík i ve vysokém věku ve svém domě v Doubravníku u řeky Svratky. Mezi nejčastější náměty jeho tvorby přitom patří právě tato řeka. Jí také věnoval poslední cyklus obrazů, který v roce 2017 vyšel i knižně.
ZDROJ: Česká televize - Své umění věnoval krajině Vysočiny a jižní Moravy. Malíř Stanislav Bělík slaví sto let.
Mezi nepřehlédnutelné přednosti Bělíkových maleb náleží vystižení nálady oblohy, která každému obrazu dává osobitý charakter a jedinečnou atmosféru. Jeho oblíbenou technikou je klasická tempera.
VÝTVARNÍK V DOKUMENTECH - 2004 Nesmazatelné stopy (Portréty osobností Vysočiny), Hynek Jurman, Štěpánov nad Svratkou (Žďár nad Sázavou).